Как да оцелеем в лавина

16.12.2011, 14:02

   
 
Как да оцелеем в лавина

Звучи странно, но идва ски сезонът и трябва да се погрижим за вас Div-аци. Все пак цифрите са доста странни. Загиналите при лавина само през миналата година в Щатите са 25 души. Дори и да не изглежда много, това са с 23 повече от хората, загинали от акули и с 25 повече от хората, нападнати от близнакът-албинос на Чубака, а именно Йети.

Обикновено жертвите на лавини са скиори, сноубордисти, катерачи и ездачите на сноумобили. Естествено последните причиняват най-много срутвания на снежна маса, поради теглото на машината, комбинирано с това на ездача. И макар, че около 90% от всички лавини си започват натурално, то 89% от загиналите в лавини, са били и причината за този снежен ад. Най-често това се случва на хора, които не спазват съветите за безопасност в търсене на повече адреналин.

Лавините никога няма да могат да бъдат 100% предотвратими, но нещата биха изглеждали доста по-добре, ако в подобна ситуация сме подготвени. Най-малкото, за да избягате от опасността. Съблюдавайки времето, слънцето, температурата, вятъра и ъгъла на наклон, може да разберете дали има опасност да тръгне лавина. Най-добре е да се допитате до професионалист, който ще ви даде насоки за какво точно да се оглеждате. Опитайте се да заучите този подход и да мислите като такъв професионалист.

За да сте още по-подготвени е необходимо да се снабдите с малко екипировка. Като за начало е добре да имате радиостанция, за да може да комуникирате с цивилизацията. Ако пък бъдете затиснати под снега, то по радиосигнала ще бъде по-лесно на спасителите да ви открият. Също си носете и сонда, но от сгъваемите, които можете лесно да съберете в раницата си. И не на последно място – лопата. Копаенето с лопата е около 5 пъти по-бързо от това с ръце. А както знаем времето е критичен фактор, когато сте под снега.

Така, сега да преминем към следващата част. Ето някой неща, които ще ви помогнат, ако попаднете на лавина:

Ако сте пеша и под вас тръгне да се свлича снегът, то опитайте се да тръгнете нагоре, противоположно на лавината, или поне бягайте настрани. Ако сте на сноуборд тръгнете надолу, за да съберете скорост и после избягайте също настрани. Със сноумобила ви съветваме да дадете газ до дупка, за да се измъкнете. Ако във всички тези случаи не успеете да се измъкнете, тогава ви съветваме да зарежете всичко, защото колкото по-леки сте, толкова по-добре.

Когато ви застигне лавината, най-добре се опитайте да "плувате" и да се задържите на върха на спускащия се сняг. Дръжте главата си нагоре, за да можете да дишате. Ако сте чували, че е добра идея да се скриете зад дърво или скала – не, не е така. Там снегът се забавя, но пък за сметка на това се натрупва доста по-голямо количество. Ако може да се хванете за някое дърво, докато сте пометен надолу, това би било добре. Но това звучи далеч по-лесно, отколкото да се изпълни.

Успее ли пък да ви затрупа лавината, то тогава сте голям късметлия. Около 1/3 от попадналите в лавина умират от травми при сблъсък. Поставете ръце пред лицето си, за да може да оформите въздушен джоб. След това се опитвайте бавно да пробиете с едната ръка към повърхността. Според колеги в офиса, за да разберете посоката, би било най-лесно да направите малка дупка в снеха с дъха си и да се изплюете. Така спрямо посоката, към която се насочи слюнката ви, ще се ориентирате къде е горе и къде - долу. Запомнете, че най-важно е да останете максимално спокойни в ситуацията.

Може да се случи така, че ваш приятел да попадне в лавина. Тук най-важното е да не отделяте поглед от него. Чак когато се уверите, че всичко е утихнало се запътете към него. НЕ тръгвайте да търсите помощ. Попадналият в лавина има най-големи шансове в първите 15 минути и ако има късмета да е оцелял по време на свличането, то шансовете му за оцеляване са около 90%.

Друга важна част от спасяването е копаенето. Намирането на човека е лесната част, но отравянето му е сложната. Ако е на малко по-малко от метър, то просто започнете да копаете като луд. Но ако е на по-голяма дълбочина, то тогава ще ви се наложи да използвате няколко техники на копаене. Все пак върху потъналия ще има около 1-2 тона сняг. Използвайте метода "V". Един от копачите застава в горния край и започва да копае, а други двама зад него придърпват снега назад. Редувайки се в копаенето силите се запазват свежи за по-дълго. Ако се ориентирате по сонда, то ако започнете да копаете от върха ѝ разстоянието и количеството сняг са около 1,5 пъти повече. Започнете да ровите по посока обратна на наклона. Така по-бързо и лесно ще достигнете до затрупания. 

Източник: Art of Manliness

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ