Варна. Годината е 1974-та. На историческия хълм Турна тепе, където през Руско-турската война се е помещавал щабът на руската армия, започва строежът на нещо голямо... В следващите четири години с доброволния труд на 27 000 души върху разположеното на 110 м. над морското равнище възвишение ще бъдат излети над 10 000 тона бетон, които заедно с 1000-та тона арматура ще оформят бъдещия Паметник на българо-съветската дружба.
Държавни лица по време на едно от честванията на Турна тепе.
Партията не жали средства за издигането на впечатляващия монумент. Върху площадката, от която надвисва той, на площ от 400 кв. м. е положена мозайка от речна баластра, където ден и нощ гори вечният огън. 305 стъпала водят до високия 23 м. и широк 48 м. паметник. Вечер 180 прожектора се грижат произведението на монументалната архитектура да се вижда от корабите, плаващи в нощните води на Черно море. За да е още по-внушително всичко, мощна озвучителна уредба свири Ленинградската Седма симфония на Шостакович. Склоновете на хълма пък са залесени с 20 000 декоративни дървета, символизиращи падналите съветски войни...
Автори на проекта са скулптoрите Евгени Барамов и Альоша Кафеджийски, които заедно с архитект Камен Горанов създават и скулптурния ансамбъл на паметника, съставен от общо 7 стилизирани човешки фигури. На лявото крило са изобразени 3 български майки, посрещащи с хляб и сол четирима съветски войници с оръжие на рамо, разположени срещу тях - на дясното крило. Над арката, в средата на монумента, с огромни букви е изписано посланието "Дружба от векове за векове".
Вътрешността на паметника е организирана с различни празнични зали, посветени на тематиката, а чрез умела игра на светлини и сенки от направени за целта процепи по фасадата авторите успяват да постигнат една надчовешка сакрална атмосфера, чиято кулминация е в мистичната зала с петолъчката.
"Смърт за комунизма". Новото време идва с новия прочит на историята...
Монументът функционира като такъв до ноември 1989 г., когато заедно с падането на социалистическия режим си отива и символното значение на архитектурното съоръжение. Днес огромното му сиво туловище се извисява над варненските сгради, а из тъмните катакомби във вътрешността, в компанията на приютилите се там бездомници, все още броди призракът на комунизма...
Върху бетонни плочи в подножието на Парк-паметника някога са били разположени надписи, разказващи за историческите връзки между народите на България и Русия.
305-те стъпала на "Стълбите на победата" водят към внушителния монумент.
Днес от 180-те прожектора са останали само обраслите с растителност корпуси.
Тъжните останки на тази завинаги замлъкнала тонколона все още носят спомен за времената, когато над Турна тепе са се разнасяли звуците на Ленинградската симфония.
Гарван прелита над мрачните силуети на съветските войни.
Въпреки забравата, налегнала това място, фигурите на българските жени все още са в очакване да посрещнат новото бъдеще с хляб и сол...
"Дружба от векове за векове", прекъсната от неумолимия ход на времето.
Арката. Последният пламък от Вечния огън отдавна е изтлял и е заменен от образци на съвременното изкуство...
Една от стените е разрушена и открива гледка към вътрешността на монумента.
Стръмни стълбища изчезват в мрака на миналото...
Паметникът на българо-съветската дружба отвътре - лабиринт от тъмни коридори и зали...
Зловещ коридор отвежда към скрит дълбоко под хълма противоядрен бункер.
Едва процеждащата се от тесните процепи светлина изпълва с призрачно сияние опустелите зали.
Днес единственото цветно нещо в мрачната сивота на забравения паметник са няколкото нарисувани по стените графити.
Ръждиво желязо и напукан бетон - суровото настояще на паметника.
Безмълвни свидетели на историята...
Светлината не смее да премине през мрачните врати на върха на монумента.
Изсъхналите бурени се поклащат под напора на студения ноемврийски вятър - единственото движение край това застинало в миналото място...
Ако и вие сте почитатели на изоставените сгради и призрачната атмосфера, витаеща из тях, можете да ни последвате във Facebook страниците на Div.bg и рубриката "Изоставената България".