![Опасно ли е да гълтаме дъвките? Опасно ли е да гълтаме дъвките?](http://div.bg/pictures/464687_595_.jpg)
Всички сме чували предупрежденията: ако глътнете дъвка, тя ще остане в стомаха ви поне няколко години. Което означава, че вероятно в този момент всеки един от нас си отглежда поне по една дъвчица. Ако разгледате съставките – вкусна смесица от несмилаеми компоненти – със сигурност ще си помислите, че всички тези предупреждения са били нужни. Ако пък се заровите в медицинските книги, ще видите, че гълтането на дъвки е създавало редица сериозни проблеми. Възможно ли е през всичките тези години майка ви да е била права?
Най-лошите случаи
В статия, публикувана през 1998 г., са били разисквани три случая, в които деца поглъщали дъвки, а след това се налагали сериозни интервенции. Първият описан случай разказвал за 4-годишно момче, което било пристрастено към дъвченето откакто навършило две години. В периода, в който родителите му все пак се наканили да го заведат на лекар, детето вече хапвало по седем дъвки на ден, като всяка от тях по някое време поглъщало. В крайна сметка дъвките направили "тапа" в стомаха на детето, което наложило лекарите да я вадят по не особено естетичен начин. Ръчно.
Вторият описан случай също разказвал за 4-годишно дете. Момиченцето получавало дъвки от родителите си като награди. Условието обаче било то първо да глътне старата дъвка и чак тогава да получи нова-новеничка. В крайна сметка дъвките се превърнали в многоцветна и твърда фекална маса, която спешно трябвало да бъде извадена. Май пак ръчно.
И за десерт в статията бил описан случаят на дете на 1 година. За сериозната си възраст детето вече било пристрастено към дъвчене на дъвка. Малкото момиченце очевидно решило, че само дъвка не му е достатъчна и прибавило няколко монетки за цвят (и вероятно вкус). Изобщо не искаме да си представяме как точно са били извадени всички неща от стомаха на това дете, честно.
История на дъвката
Все пак горните случаи са доста крайни – само три от милиони други. Възможно е от векове без да искаме да си гълтаме дъвки. Находки на подобни дъвкоподобни субстанции са намирани много често, а специалистите са ги датирали от периоди много, много години преди Христа. Върху тях са откривани и следи от зъби. И тогава, както и сега, дъвките били предпочитани от по-младите хора.
Препускаме леко през годините, за да стигнем до XIX в., когато по погрешка е създаден съвременният вариант на дъвката. Патентът на любимата ни дъвка е регистриран през 1871 г.
Какво всъщност се случва, когато глътнем дъвка
Няма човек, който да дъвче дъвки и да не е гълтал поне една. То се случва неочаквано и в повечето случаи е неизбежно. Вероятност през всичките години да сме си създали верига от дъвки в стомасите почти няма. Възможно е едно погълнато драже или лентичка да се задържа малко по-дълго в храносмилателната ни система, отколкото един млечен шейк например, но не и с десетилетия. Причината: стомасите ни са изключително ефективни системи, които се справят с всичко, което изядем, независимо дали е смляно или не. Така че, освен ако не замените основните си хранения със солидни порции дъвки, няма опасност да отгледате цяло поколение в стомаха си.
И да, майките ни са били прави през цялото време. Както винаги, впрочем.
Източник: Gizmodo