Изобретателите са едни от онези бележити личности, благодарение на които човечеството достига все по-главозамайващи висини на своя прогрес. По едно странно стечение на обстоятелствата тези природни гении се оказват съвсем обикновени хора по отношение на телата и също страдат от смърт. В следващите редове ще ви запознаем с няколко популярни умници, които са имали лошия късмет да бъдат убити от собствените им изобретения или както е възкликнал д-р Франкенщайн в една мрачна и дъждовна нощ, раздирана от изпепеляващи светкавици - "Господи, създадох чудовище!"...
Уилям Бълок
През 1863 г. Уилям Бълок измисля идеалната версия на ротационна печатна машина и по този начин записва името си в историята като създателя на съвременната печатна машина за вестници, извесна като "преса".
Успехът си е успех, а късметът е нещо съвсем друго и така се случва, че в един мрачен ден на далечната 1867 г. мистър Бълок изпуска детайл от изобретението си върху своя крак, който бива пресован на мига. От раната се развива гангрена и месец по-късно Уилям Бълок умира по време на операция по ампутиране на засегнатия крайник.
Томас Андрюс
Томас Андрюс е печално известен като главния конструктор на "Титаник". Той е човекът, който настоява на борда на презокеанския лайнер да има 46 спасителни лодки, което в крайна сметка не се получава заради меркантилните идеи на собствениците на кораба.
Последните мигове на Томас Андрюс по ирония на съдбата преминават на борда на негвата рожба, помагайки на пасажерите да се качат на спасителните лодки. След като прави всичко по силите си, за да помогне на хората, той се отправя към една от пушалните на кораба и пали последната си цигара, впил поглед в картината на стената. Тялото му никога не е намерено.
Мария Кюри
Мария Кюри е откривател на радия и плутония, първата жена, носител на Нобелова награда, единствената жена, получила тази награда два пъти и единственият човек, получил я в две различни области (химия и физика). Въпреки блестящата си биография или може би точно заради нея, през 1934 г. Мария Кюри умира от левкемия - резултат от голямата доза радиация, която получава по време на експериментите си.
Франсис Едгар Стенли
Господин Стенли е съучредител на американската компания Stanley Motor Carriage Company. През 1896 г. заедно с брат си Фрилън Оскар Стенли, Франсис изобретява автомобила Stanley Steamer, който през 1906 г. поставя рекорд за скорост, достигайки впечатляващите за времето 206 км/ч.
През 1918 г. братята продават бизнеса си, а няколко месеца по-късно щастливият Франсис, шофирайки своя бързоног автомобил, се врязва в крайпътно дърво, срещайки своя край.
Хенри Смолински и Хал Блейк
Двамата ентусиасти са създателите на летящия автомобил AVE Mizar, създаден през 1973 г. на базата на Ford Pinto. Движещата идея около създаването на подобна машина е да се направи автомобил, способен да изпълнява ролята на малък самолет за къси дистанции, който да улеснява достига до съседни населени места. След приземяване собственикът разглобява крилата и продължава да използва машината като обикновен автомобил.
Двамата изобретатели загиват на 11 септември 1973 г. по време на един от тестовите полети, когато крилата се откачат и автомобилът се разбива в земята.