Култът към пречистването...

12.12.2011, 14:53

   
 
Култът към пречистването...

...или защо американците се обсебиха с детоксикацията?

Мат Бумър ходел на фитнес по 70 часа седмично в продължение на месеци и ужасяващо имал нужда от почивка. Но вместо да хване следващия полет до Сейшелските острови, 34-годишната звезда от американския сериал "White Collar" решил да се откаже от храната и да подложи организма си на пречистване. Режимът LOVEdeep Cleanse на "Organic Avenue” (нюйоркска компания за органични продукти –храна, сокове, козметика), който Бумър решил да спазва, продължил три дни, като главната идея на приемането на фрешове била да "възстановя и пренастроя организма си".

Това, което не знаел, когато започнал, е значението на детоксикацията като процес в живота на останалите хора. Пречистването, което едно време привличаше само анорексиците и вегетарианците, сега скоростно се превръща в новата мания в здравословния начин на живот на американците и не само. Според едно проучване на компанията Mintel International, броят на храните и напитките, които "твърдят", че действат очистващо на организма, се е повишил четири пъти от 2003 г. насам. В България обаче този процент не можем да го проследим, тъй като все още не е правено подобно проучване на родна почва, но имайки предвид тенденцията да следваме американците, съвсем скоро всеки втори българин ще премине само на фрешове. Е, поне веднъж на няколко месеца ще го прави.

"Течният пост", както го наричат в САЩ, сега е много популярен най-вече покрай празниците, като изчистването на организма от токсини продължава от три до пет дни и включва не само сокове от плодове, но и разни млека от кашу, лешници и други ядки, подсладени с мед. И макар подложилите се на подобна процедура да не могат да установят с точност какъв е очистителният ефект, то килограмите, които свалят за този период, определено ги удовлетворява като резултат.

В САЩ местата, където се предлагат свежо изстискани сокове, вече са хиляди и са превзели и умовете на звезди-предприемачи, като Салма Хайек например (Cooler Cleanse). Starbucks също подкрепят течението и в това можем да се уверим и ние в България. А сега като се замислим има сериозен брой места, където се предлагат подобни очистителни продукти, но за щастие все още не сме се обсебили с това. Може би е въпрос на време, затова нека разберем дали възходът на Детокс-нацията е добро нещо.

Докторите на Запад главно се съгласяват с тезата, че пречистването не би подобрило здравето ни. Тялото се детоксикира само (затова имаме черен дроб и бъбреци), а опитът да катализираме този процес е безсмислен, дори има потенциална възможност това да навреди на организма. Според  Американската асоциация на диетолозите, пречистването може да доведе до проявяването на симптоми подобни на грип, атрофиране на мускулите и да редуцира нивото на хранителни вещества в огранизма.

Тези факти не променят мнението на Кийт Тапър, който работи за Ralph Lauren и често използва състоянието си под влияние на соковете, за да се извини за допуснати грешки. "Чувствам се като надрусан, но (след тези три дни) тялото ми работи като добре смазана машина.” Прави това два-три пъти годишно.

"Харесва ми идеята да давам почивка на организма си от храната”, казва Нийл Тули, който работи на борсата в Ню Йорк.

"Имаме чувството, че средата, в която виреем, е токсична, затова идеята да изчистим тялото си от токсините е невероятно привлекателна.”, допълва към банката от становища Ноа Гюън, изследовател в Калифорнийския университет.

На фона на всичко това актьорът Мат Бумър, с когото ни запознаха колегите от details.com отблизо, не е част от фанатиците и се опитва да излезе от образа на детокс-маниак, за какъвто го смятат околните. Ние заставаме зад него особено след като направи следното изказване:

"Все пак понякога и бирата е способна да "отмие" мазния бургер, който съм изял предния ден.”

В дните на соковата чистка той се възползва от факта, че и бирата е течност и съвсем отговорно заявява: "Трябва да се живее".

Съгласни сме с теб, Бумър, дори ни стана симпатичен и може да започнем да гледаме филмите ти. Преди това обаче ще запознаем читателите си с трите основни мита за храносмилането.

  1. Месото остава в храносмилателната система по-дълго от зеленчуците.
    "Без значение дали е говеждо, бекон, салата, плодове или млечни продукти, всичко това излиза от храносмилателната ви система грубо почти за еднакъв период от време.”, директно го заявява д-р Мейджид Ризк, директор на "Коремна хирургия" в болница в Кливланд.
  2. Фибрите са единственият компонент на храната, който ускорява храносмилането.
    "Мазнините са ключов "лубрикант" също така”, допълва Ризк.
  3. Суровата храна се разгражда по-ефективно от готвената.
    Готвената храна разгражда протеините и растителните фибри, което прави повечето храни по-лесно смилаеми.
   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ