
Парфюмът е неразделна част от ежедневието ни. Където и да сме - на работа, в градския транспорт, във фитнеса или парка, винаги ще се намери някой, който да ни накара да се обърнем след него или по-точно след вълшебната следа, оставена от ароматния му почерк. Лекият дъх стимулира сетивата и успокоява, създава чувство за щастие, докато прекалено силният и натрапчив мирис може да причини главоболие и непоносимост.
Парфюмни семейства
Основните парфюмни семейства са: фужерни, цитрусови, шипрови и ориенталски. Всяко от тях се дели на подгрупи. В дамските аромати преобладават флоралните тонове - роза, теменужка, гардения, жасмин, в мъжките доминират фужерните - дъбов мъх, папрат, бергамот, ветивер, кедър, билки и пр. Парфюмите са различни в зависимост от интензивната концентрация на маслото в тях.
Най-масовите парфюмни продукти
Perfume - най-интензивният аромат. Съдържа 15% - 25% парфюмно масло, смесено с алкохол.
Eau de Parfum - смес в съотношение парфюмно масло 8% - 15% и алкохол.
Eau de Toilette - ароматна вода с 4% - 10% парфюмно масло. Компилация от ароматизирани масла, алкохол и малко вода..
Eau de cologne - микс, по-бюджетен вариант на парфюма, тук парфюмното масло е едва 2% - 5%, останалата част е етанол.
Що е то топ нотки, сърце и база
Всеки парфюмен представител се състои от ароматна пирамида.
-
Връхни нотки - задават началната миризма на аромата, след като установи контакт с кожата. Имат по-летлив аромат и се изпаряват до половин час след напръскване;
-
Средните нотки - "сърце" - правят прехода между встъпителното ухание и финала. Представени са от флорални, шипрови и др. нотки;
-
База - най-дълготрайната миризма. Фиксира цялата консистенция и предотвратява изпарението на по-леките съставки. Традиционно включва: дървесни нотки, ванилия, дъбов мъх, мускус.
Можем да открием парфюми на всеки ъгъл, но гаранцията за тяхната оригиналност ще е под съмнение. Никога не се купуват парфюми от улични търговци. За да сме сигурни в качеството и автентичността, даваме кредит на доверие само на изпробвани лично от нас или от приятели места за продажба. Ако искате да посрещнете новия сезон с нещо изискано и модерно или да направите стилен подарък на свой близък, разгледайте нашите ароматни предложения тук: https://makeup.bg/categorys/3/.
Препоръки за правилна и дълготрайна употреба
-
Срокът на годност на парфюма започва да тече в мига на отварянето му. Шишенцето се съхранява на проветриво място, скрито от пряка слънчева светлина. Парфюмът не се държи в хладилник, това ще доведе до отделянето на кристалите в сместа. При съхранение на висока температура, основният разтвор се окислява и годността тече по-бързо.
-
За да задържим мириса на парфюма по-дълго, желателно е да го напръскаме върху кожата след вземане на душ или вана, преди обличане. Ако нанасяме хидратиращ лосион за тяло, той трябва да е без мирис.
-
Парфюмът се пръска на места, където температура е по-висока: китки, сгъвките на лактите, зад ушите, зад коленете и т.н.
-
Напръскване на парфюм върху китките и триенето им една в друга няма да удължи аромата, напротив, може да предизвика увреждане на кожата.
-
Нанасяне директно върху дрехите не е желателно, има вероятност от поява на петна, които не се перат.
-
Никога не се пръска парфюм след епилация. Кожата е чувствителна и може да се раздразни.
-
Хората, които стоят дълги часове пред монитор на компютър или пред микроскоп трябва много да внимават когато използват през деня парфюм, тъй като очите работят без да мигат и се изсушават, а химическите вещества, които се отделят при изпаряването на миризмата могат да ги подразнят.
-
Не излагайте на слънце кожата, напръскана с парфюм. Директното слънце може да причини образуване на пигментация, алергия или дерматит.
-
Избягвайте пръскане на парфюм върху косата. Алкохолът ще я изсуши и увреди. При напръскване на четката за разресване или гребена, алкохолът ще отлети и когато разрешем косата, тя ще запечата само нежността на мириса.
-
Ако сме поканени на важна среща - трябва да се пръскаме с парфюм най-малко половин час преди това, за да се освободят топ нотките, които са доста интензивни - щом пристигнем, ще ухаем наистина нежно и завладяващо. Парфюмирането секунди преди събитието е грешка. Натрапчивата миризма ще отклони вниманието на събеседника от нас, дори би могла да го настрои негативно.