Отиде си бащата на е-книгите

09.09.2011, 12:21

   
 
Отиде си бащата на е-книгите

Електронните книги стават все по-разпространени. По целия свят компаниите се надпреварват да създадат все по-добри и по-добри електронни четци. Но знаете ли кой е създателят на идеята за е-книгата? Името му е Майкъл Харт. Почина на 6 септември на 64 години.

Докато Харт учи в университета в Илинойс в началото на 70-те години, брат му му дава достъп до неговия компютър. Харт разбира, че машините в университета са свързани в някакъв вид мрежа и решава, че трябва да използва това по възможно най-добрия начин. След като си създава собствен акаунт, Майкъл вече има цел - ще разпространява безплатно текстове. Първото нещо, попаднало му пред очите, е ксерокопие на Декларацията за независимост на САЩ. Харт вкарва ръчно текста в компютъра си и започва да го разпространява в университетската мрежа. Може да се каже, че тази негова постъпка дава началото на "Проекта Гутенберг".

Окрилен от идеята си, Харт започва да разпространява текстове като Библията, произведенията на Шекспир и Марк Твен. Така, до 1987 г. сам успява да въведе 313 книги. С помощта на приятели и програмисти той започва да привлича доброволци, които създават подобни огледални сайтове и съставят списъци с и-мейли, чрез които мрежата на разпространение започва да се разширява по-бързо.

С годините "Проектът Гутенберг" се сдобива с три постулата: 1. "Поддържай създаването и разпространението на е-книги", 2. "Помогни да премахнем невежеството и неграмотността" и 3. "Давай колкото се може повече е-книги на колкото се може повече хора". Шансът да сте ползвали "Проектът Гутенберг" не е никак малък. В момента в него има 37 000 безплатни текста, достъпни на няколко езика.

Идеята за безплатно разпространение на книги в електронен вариант, започнала с чисти намерения, днес се изражда в непрекъснато надцакване между производителите на четци. Намерението на Майкъл Харт да дарява информация за 0.00 лева/долара/евро на всеки, всъщност подхрани Kindle и всички останали e-reader-и и ги накара да започнат бясно да се надпреварват. Дали ще станем свидетели на заника на класическите книжарници, не е ясно, но вероятно борбата ще е жестока.

Този казус съществува и в България. Сайтът chitanka.info предизвика невиждани скандали, акции на ГДБОП, задържане на хора и т. н. Казвам невиждани скандали, защото обикновено у нас книгите и проблемите около тях се забутват в най-тъмния ъгъл на общественото мнение, слага им се 20% ДДС и много-много не се говори за тях.

Миналата година обаче изведнъж се оказа, че "читанката" с огромен брой безплатни текстове ощетява "редица издатели", Съюза на преводачите в България, Асоциация "Българска книга" и др. Днес сайтът отново работи, не се качват книги от последните три години, освен ако авторът им сам не го пожелае, а водите изглеждат поутихнали.

А една добра идея, целяща, чрез новите технологии, да разширява кръгозори и да убива неграмотността и незнанието, бавно се поглъща от фирми и компании. Те малко или много пречат на този процес. Но по-важното е, че "Проектът Гутенберг" е факт и че основната му идея продължава да се разпространява. За което трябва да благодарим на вече покойния Майкъл Харт.

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ