В началото на 20 век панталоните на новозеландските фермери пламвали от нищото. Случвало се е навсякъде: по време на сушене, на полето или докато яздели кон.
Но как така?
В началото на 20 -ти век ливадите в страната са изпълнени с ново токсично растение - обикновена якобеа. То е опасно и за хората, и за животните, тъй като съдържа много органични вещества, които засягат нервната система и черния дроб. В резултат на това животните започнали масово да умират и фермерите загубили печалби.
За да реши проблема, правителството закупило натриев хлорат, с който растенията били напръскани, вследствие, на което бързо умрели. Натриевият хлорат обаче има друго свойство, което не било взето предвид: в комбинация с други органични вещества, той е силно запалим.
Фермерите сами обработвали земята и затова работните им дрехи били изцяло наситени с химически изпарения. По-често панталоните, тъй като те сваляли ризите по време на работа. Поради опасни съединения с тъканта работническите панталони започнали да се запалват. По-често това се случвало случва, докато дрехите се сушали на слънце. Но при някои късметлии панталоните пламвали директно върху човека, докато яздел кон.