В днешния празничен ден – 24 май, по телевизиите, радиата, в интернет пространството и изобщо навсякъде, където може да се изрази мнение, се изписаха много пожелания, заръки и молитви за опазване на българския език. За това как трябва да почитаме писмеността си и да умеем да я използваме правилно. Да бъдем горди, че сме българи и да променим профилната си снимка във Facebook, в случай, че празнуваме. С други думи – все същите клишета, които "радват" окото и ухото всяка година.
Не смея да включа телевизора, защото съм сигурна, че там ще видя същите предавания, същите хроники и познатите портрети на братята Кирил и Методий. Различни хора ще порицават лошите влияния, разрушаващи чистотата на езика. Чуждиците, които тровят красотата на родната реч. Интернет – най-голямата причина за деградация на младежта и мястото, на което шльокавицата и чатицата са две принцеси, ухажвани от много хора.
В този един ден се сещаме, че е хубаво да пишем на кирилица. Кимаме мълчаливо, когато някой каже, че един истински българин е редно да познава езика си и правилата, по които да го изписва. На следващия ден обаче забравяме всичко онова, на което преди това сме се съгласявали. Примиряваме се с факта, че "тази дума винаги я бъркаме" и се пускаме отново по течението.
Аз пък реших, че именно на днешния ден е редно да обърнем внимание на българския език. Но не на правописните му норми, а на по-причудливите му форми. Или по-точно на онези жаргонни думи и изрази, които може и да не са книжовни, но попадат в общуването ни, за да внесат хумор, звук и цвят. Подобно на новите значения в българския език, с които ви запознах преди време. Днес ще подредя личните си предложения по азбучен ред и ще се опитам да дам обяснение на всяка дума, въпреки че повечето вече ги знаете.
Ален Делон – Мъж, който се е издокарал, прави се на хубавец
Анцуг – Думата вече е придобила значение на надут софиянец от краен квартал, който тренира какъвто и да е спорт
Бабушкер – баба
Близоседник – съсед
Бахальольо – убитак
Бой, стрИгане, сръбска музика и ник'ва цветна телевизия – (популярно във врачанския регион) вид психологически тормоз
Ватман – Евгени Минчев
Викам боата – действие, което се предприема след обилно поемане на алкохол. Ако на човек му стане много лошо, той трябва да се заключи в тоалетната и да започне да вика боата, което се допълва от звука "БОААААААА"
Гмеж – много хора на едно място, например на политически митинг
Гръджав – кльощав човек, който очевидно не преяжда редовно
Гъзоблизец – подмазвач, срещащ се сред вашите съученици, колеги в университета, колеги в офиса или кандидатите за политическа кариера
Дзифт – освен заглавие на любим филм, думата значи и лайно, асфалт и много стиснат човек
Детско барабанче – добре оформен, малък дамски задник
Ждрольо – неприветлив младеж
Идеал Петров – нещо, което се е получило точно така, както е трябвало да стане
Инжектопляктор – благозвучна дума без конкретно значение
Копърка – кофти такси, от което ще слезете бедняци
Кифла – К.И.Ф.Л.А.: Капризен Индивид с Фрапиращи Лицеви Аномалии
Кърти мивки – нещо изключително заинтригуващо
Лебедар – не особено интелигентен и сръчен мъж
Налазвам – отивам някъде или правя нещо с ясната цел да се възползвам по някакъв начин
Напиням – оказвам някакъв натиск
Офлянквам се – мотая се безцелно, не си вършва работата и дразня останалите
Разцъквам – разхождам се
Таковам – може да означава абсолютно всичко
Фетско – нещо, което е много готино
Чвор – твърде упорит човек
Шльокавица – люта домашна ракия; v prenosen smisul oznachava pisane na latinica
Сами виждате колко звучен е нашият език, независимо дали написан или само изговорен. Един ден в годината не е достатъчен, за да се научим да го използваме на място и по точния начин. Затова обръщайте внимание на българския език непрекъснато, за да не дойде ден, в който ще се окаже, че той ви е обърнал гръб.
П.П. Ако в горния списък не виждате своята любима жаргонна дума, добавете я в коментарите, за да се обогатим взаимно ;)