Какви мерки обаче могат да бъдат предприети за справяне със зависимостта от интернет? Лечението на този проблем изглежда доста трудно, тъй като по-голямата част от нас все пак трябва да използват интернет, за да решат конкретни проблеми или задачи. В този ред на мисли пристрастяването към интернет е подобно на пристрастяването към храната, за което казват, че се лекува най-трудно. Причината се крие в това, че няма как просто да се откажеш от "веществото" - трябва да контролираш приема му, а контролът е в пъти по-труден от отказването.
Едно от най-разпространените предложения за лечение на интернет зависимостта е когнитивно-поведенческата терапия, която приучава хората да заменят вредните навици и поведенчески модели, с полезни такива.
Категоричен метод за справяне с този проблем за пристрастените към интернет обаче все още не е намерен, а с развитието на технологиите и темпът, с който те навлизат в ежедневието ни, проблемът ще се задълбочава. Най-засегнати, за съжаление, ще са идните поколения, които се раждат и израстват в едно общество, тясно свързано с интернет - наркотикът на XXI век.