Отдавна го знаем от опит, но подобно случаят с наркотиците, цигарите и алкохола упорито и тъпоумно отказваме да признаем, че е възможно да се пристрастим към интернет, и това да има неблагоприятни последствия за нашето физическо и психично здраве.
Всеки ден, още със събуждането от сън, вземаме нашата редовна доза Facebook, Google, електронна поща, Div.bg, iNews.bg, YouTube, Twitter, Tumblr, Pinterest, Instagram и т.н. - всичките удобно забъркани в приповдигащия виртуален наркотичен коктейл наречен интернет.
Нещата обаче не спират дотук. Пристигаме в офиса и с няколко клика приготвяме следващата доза от този опияняващ коктейл, който зачервява очите, разширява зениците, размътва съзнанието и приповдига или помрачава настроението. Интернет явно може да действа както като стимулант, така и като транквилант.
Дори да сме в движение жаждата за свързаност с глобалната мрежа не пресъхва. С помощта на смартфоните и таблетите можем редовно да приемаме различни по големина дози от този наркотик от единици и нули. С всяка следваща доза искаме повече и търсим повече, а пазарът е огромен, предлагането е в пъти повече от търсенето и най-важното - евтино е, дори изглежда безплатно.
В най-новото издание на Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (ДСН), вече ДСН-5, обаче зависимостта от интернет или официално категоризирана като "нарушение на употребата на итнернет" (от анлг. Internet use disorder), се определя като съвсем истинско нарушение на психичното здраве.