Съвсем нарочно не използвахме креативност в заглавието, но точно за това става дума. За начините, по които можете да стимулирате мисълта си, да я рефрешнете и изобщо всичко, което се сетите, за да може да се измъкнете от зациклянето. Тези стъпки са проверени, с доказано действие са и няма страшно, ако предозирате.
1. Слушайте музиката на Бах. Йохан Себастиан Бах. Ако тя не ви вкара в творческо настроение, сигурно трябва да се прегледате при личния си лекар или при мозъчен хирург.
2. Брейнсторминг. Ако сте изтощени, брейнсторминът ще ви помогне не само да генерирате нови идеи, но и да решите коя от тях е най-добра.
3. Винаги си носете тефтер и химикалка. По този начин, когато ви дойде някаква идея (независимо дали е добра или не чак толкова) ще можете да я запишете. По-късно, преглеждайки тези записки, може да установите, че 90% от тези идеи са пълен боклук. Спокойно! Това е съвсем нормално. Важни са само безценните 10% от тях.
4. Когато зациклите и не ви идва никаква идея в главата, вземете един речник, изберете дума от него на случаен принцип и се опитайте да родите някакви идеи, свързани с тази дума. Ще се учудите колко добре работи тази концепция. Тя се основава на простата, но малко позната истина, че свободата възпрепятства креативността.
5. Определете какъв ви е проблемът. Вземете лист хартия, електронен бележник, компютър или каквото позлвате, за да си водите бележки и опишете проблема подробно. Вероятно идеите за неговото решаване ще започнат да се изливат още докато пишете.
6. Ако не можете вече да мислите, разходете се. Промяната на атмосферата ще ви се отрази добре, а малко физически упражнения ще ви размърдат и мозъчните клетки.
7. Не гледайте телевизия. Опити в тази област доказват, че гледането на телевизия кара мозъка ви бавно да "изтича" през ушите и носа ви. Не е приятно, но е факт.
8. Не се дрогирайте. Хората, които се друсат си мислят, че са големи творци. За всички други те изглеждат просто като хора, които се друсат.
9. Четете колкото се може повече и всичко, което ви попадне. Книгите упражняват мозъка, дават вдъхновение и информация, така че по-лесно започвате да свързвате нещата.
10. Упражнявайте мозъка си. Мозъкът, както и тялото, се нуждае от упражнения, за да е във форма. Ако не го упражнявате, той може да стане безполезен. А поддържането му в добра форма може да стане, освен с четете, така и с разговори с умни хора, чрез водене на спор с различни събеседници. Но, забележете, тук не включваме споровете на футболна тематика и политика.
Източник: Design Taxi