През 1796 г. немският доктор Франц Йозеф Гал запознава света с термина Френология - измислената от него наука за определяне на личността на човек според формата и характеристиките на неговия череп.
Гал твърди, че структурата и размерите на черепа на човека директно влияят върху личностните черти, които всеки един от нас притежава. Влиянието на черепната кутия обаче въобще не се ограничава до психиката, то се простира и върху способностите и здравето на индивида. Естествено, германскит учен не разполагат с конкретни доказателства, че теорията му съдържа и капка истина, но идеята му спечелила подкрепата на няколко медицински кръга по това време.
Теориите на Гал били цитирани и разширявани дори в началото на 19-ти век. Един от неговите най-ревностни поддръжници - Луис Алън Вот (Lous Allen Vaught) дори публикува книга през 1902 г., базирана на френологията, наречена "Vaught's Practical Character Reading" или нещо от сорта на "Практическо разгадаване на храктера".
Книгата съдържа безчет диаграми и илюстрации, всяка от които се опитва да категоризира различните зони на мозъка и влиянието, което те имат върху човека. Крайният резултат е миш-маш от рисувана психиатрия, невронаука и безмозъчни врели-некипели.
Например, ако имате издатина на тила си, то вие автоматично бивате определн като "негоден баща". Положението се влошава допълнително, когато прочетете текста, който съпътства твърдението: "Предупрежаваме съвсем сериозно дамите, че мъжете с подобна форма на главите не са годни за бащи."
Към някои от илюстрациите от книгата на Вот има текстове, които разкриват и други "тайни" на човешката психика, според вида, формата и големината на главата. Например, че двама души с римски носове не са подходящи за съпруг и съпруга. Центърът на доброттата пък се позиционира точно върху темето на мъжа, а широката брадичка предполага здраво сърце. В четивото, също така, ще откриете и информация за това с коя част на мозъка хората виждат призраци.
Ако това не ви се струва странно или налудничаво, вероятно фактът, че характеристиките на горната половина от човешкия череп влияят на цели 42 психологични и физиологични черти ще ви убеди в налудничавостта на писанията на Вот. Сред тези 42 фактора са телесна маса, борбеност, самочувствие, индивидуалност, езикови умения, потайност, деструктивност, добросъвестност и др.
Разгледайте в детайл и останалите от рисунъците на този изтъкнат френолог, за да придобиете по-ясна представа за това колко се е развила науката от времето на тези нелепи и вече опровергани научно твърдения.