
Астрономи откриха нова екзопланета, подобна на суперземя, която обикаля около близка звезда джудже тип М, само на 154 светлинни години от Земята. Обозначена като TOI-1846 b, планетата е забелязана с помощта на данни от спътника за изследване на транзитиращи екзопланети (TESS) на НАСА и по-късно е потвърдена с наземни наблюдения.
Този интригуващ свят е около 1,8 пъти по-голям от размера и 4,4 пъти по-голям от масата на Земята, което му придава относително ниска плътност от 4,2 g/cm³ – което предполага, че може да е богат на вода, а не изцяло скалист. TOI-1846 b обикаля изключително близо до звездата си, като прави една обиколка на всеки 3,93 дни на разстояние само 0,036 AU – по-малко от една десета от разстоянието на Меркурий от Слънцето.
Равновесната ѝ температура се оценява на 568 K (около 295°C).Това, което прави това откритие научно ценно, е разположението на планетата в така наречената "радиусова долина" – мистериозна празнина в разпределението на размерите на екзопланетите, която може да ни каже дали една планета е по-скоро подобна на Земята или на Нептун. TOI-1846 b се намира точно в тази празнина, което я прави основен кандидат за последващи изследвания, за да се научи повече за формирането на планетите и еволюцията на атмосферата.
Изследователите предполагат, че по-нататъшни наблюдения на радиалната скорост биха могли да потвърдят състава ѝ и въпреки че атмосферата ѝ може да е трудна за анализ, тя все още е привлекателна цел за бъдещи телескопи.