
Френските въоръжени сили са по график да разработят бойно готови роботи до 2040 г., според участници в тест, обединил военни с инженери, изследователи и изпълнители на отбранителни проекти.
Според The Straits Times , командирът на бъдещите бойни действия на армията, генерал Бруно Барац, заяви:
Надяваме се да имаме нещо сравнително развито в рамките на три години, с първите наземни роботи, готови да въоръжат нашите сили.
На неотдавнашното състезание, което продължи няколко седмици – третото подобно учение, откакто въоръжените сили си поставиха целта за 2040 г. преди четири години – роботи, снабдени с крака, колела и стъпала, преодоляваха препятствия и избягваха капани в база западно от Париж, за да тестват способността си да удържат позиции срещу вражески сили.
От наблюдение до разминиране, роботите "вече са много полезни за защитата на нашите подразделения", каза генерал Тони Мафеис, началник на техническия клон на армията, по време на предизвикателството "Сътрудничество човек-машина" (CoHoMa).
Той добави:
Сега трябва да докажем, че могат да бъдат по-ефективни, когато влязат в контакт с противник.
"Роботът трябва да улеснява бойните действия, а не да ги възпрепятства", добави генерал Мафейс, подчертавайки предизвикателствата, които все още пречат на разполагането на роботи на терена – особено когато става въпрос за навигация в неравен терен.
Състезание като това "ни позволява да излезем от лабораторията и да се заемем с реалистична мисия", каза Батист Лепелетие, един от участниците.
Френската армия проучва използването на наземни роботи от 2021 г. насам, но войната в Украйна, където дроновете – по-евтини и по-изобилни – променят войната, ускори изключително много тяхната еволюция.
Началникът на щаба на армията Пиер Шил каза:
Наземната роботика процъфтява в Украйна, но все още е сложна и по-слабо развита, така че е важно да се проучи какви практически приложения биха могли да имат.
Един от проблемите е, че те не могат да работят ефективно без дронове, които да ги насочват.
Френската отбранителна фирма Thales представи робот, който разполага с площадка за изстрелване на дрон, който разузнава за препятствия и картографира маршрут.
Военните заявиха, че вече са включили някои разработки от две предишни предизвикателства на CoHoMa, но предвиждат още по-големи промени през следващите няколко години.
Но преди да бъдат използвани в бой, първите приложения ще бъдат в логистиката, с конвои от дронове или роботизирани мулета, превозващи екипировка.