Тежката задача да си избереш фотоапарат

22.08.2011, 14:47

   
 
Тежката задача да си избереш фотоапарат

Изборът на нов цифров фотоапарат си е цяла наука. Много по-лесно е да си купиш GSM или друга подобна техника. Дори изборът на нов лаптоп изглежда по-прост от този на нова камерка. При фотоапаратите най-големият проблем е в разнообразието. Има толкова много марки и модели, че направо ти се завива свят, да не говорим, че трябва да вземем предвид един куп характеристики, преди да стигнем до окончателната покупка.

Като начало трябва добре да планираме бюджета си при това начинание. Най-добрият подход към подобна покупка е да определим абсолютния максимум, който сме готови да похарчим за фотоапарата. С малко повече самоконтрол ще избегнем импулсивна покупка на устройство, което е по-скъпо и, на което не можем да ползваме половината функции. Важното е да знаем границите си във финансово отношение и дори да не разглеждаме фотоапарати, които надвишават бюджета ни.

След като сме наясно с финансите си трябва да дадем реална оценка на фотографските си умения. То е ясно, че сме кадърни момчета и можем, и разбираме всичко и от всичко, но е хубаво все пак да сме наясно със себе си като професионалисти. По-скъпите фотоапарати обикновено са наблъскани с всякакви екстри и позволяват богат набор от ръчни настройки. За повечето от нас ръчните настройки са ежедневие, но не и щом става въпрос за цифрови фотоапарати. А щом не можем да ги ползваме тези настройки, едно нормално апаратче, с което да щракаме мацките по плажа само с едно натискане на копчето, стига. Всъщност, ако разбирахме повече нямаше и да се чудим как да го изберем този апарат, нали?

До тук добре. Знаем с колко пари разполагаме и колко ни сече пипето във фотографията. Въпросът е какво и къде ще снимаме. Ако ни трябва камерка, както вече казахме, да щракаме мацките по плажа и от време на време някоя русалка до шамандурата, би било добре да потърсим апарат, който снима бързо т.е. да хване кадъра веднага след като натиснем копчето. Същото важи и, ако имаме желанието да правим семейни снимки, или, да заснемаме природата. За татковците на деца спортисти - препоръчваме камера с повече оптично приближаване, така не е нужно да подскачате до тъч линия, за да щракнете малкия си Меси в атака, а ще можете да направите това и докато си седите спокойно и си пиете биричката.

Важно е да знаем, дали искаме да заснемаме видеоклипове с този фотоапарат. Ако имаме това желание, ще ни трябва машинка, която прави HD видео на 1080p. Освен това, ако наистина ще се правим на професионалисти, трябва да потърсим апарат, към който да можем да свържем и микрофон.

Батерията също е важна. Литиево-йонните издържат повече, но не са особено удобни, ако трябва да се сменят. Класическите AA батерии, които могат да се презареждат са по-добрия избор, ако ни предстои дълга разходка сред природата - с 2-3 комплекта ще изкараме и без да презареждаме батериите, а тези са и по-евтини от литиево-йонните. Последните обаче издържат повече, понякога доста повече от един комплект AA.

Забелязали сме, също така, че сред обикновения потребител се шири заблудата, че колкото повече мегапиксели има един фотоапарат, толкова по-хубави снимки прави. Има много фактори, които влияят върху качеството на снимката и мегапикселите въобще не са чак толкова определящи. Като имаме предвид и колко се разви технологията в този аспект винаги може да се направи компромис между 10 и 12-мегапикселова камера например. Разликата в изображенията няма да е толкова забележима.

До тук, добре. Следващата важна крачка е да си направим списък с характеристиките, които бихме искали да притежава нашият нов фотоапарат. Не трябва да забравяме, че ще се наложи да правим компромиси с една или друга екстра, но все още не са измислили апарат, който да покрива всичките ни претенции. Не може например да е малък и удобен за носене, и в същото време да има 12х оптично увеличение. Важно е обаче да се концентрираме върху задължителните полета. По-добре да вземем фотоапарат, който в една област е най-добрият, вместо такъв, който навсякъде е средна работа.

С толкова добра подготовка трудно ще направим грешен избор. Проблемът обаче, както написахме и в самото начало, е, че има огромен избор. Хубаво би било да свием кръга от възможности до два или три фотоапарата. За да направим това може да обсъдим идеята с приятел, който наскоро е правил подобна покупка или да се обърнем към интернет, където има стотици мнения от хора, които вече са купили един или друг фотоапарат. В крайна сметка трябва да отидем и до магазина и да видим дали машинките, които сме харесали, наистина са удобни за ползване.

И така. Щом сме стигнали до магазина, избираме между два апарата, знаем предимствата и недостатъците на всеки, имаме парите и желанието, остава само да направим покупката. Ако ни е трудно да изберем между последните два модела пък винаги можем да хвърляме ези-тура, но ако нямаме доверие на шанса по-добре да вземем тази марка, която ни харесва повече. В крайна сметка, ако не ни харесва фотоапаратът, защо хвърлихме толкова време и енергия, за да го изберем.

Да избереш нов апарат наистина е цяла наука. Веднъж излезеш ли от магазина обаче пред теб се открива един нов свят от картини, всяка една уникална и запечатана от същия този фотоапарат, който си избирал с дни, а може би със седмици. С него обаче месеци и дори години ще запечатваш и отпечатваш само красиви спомени, затова да се върнем на плажа при мацките и да дадем старт на щракането.

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ