Преди две вечери, докато пътувах с последния автобус по линията 306, се замислих колко полезно се оказва приложението на смартфона ми, с което проверявам разписанието на всяко превозно средство в градския транспорт в София. Благодарение на него вече не ми се налага да вися по спирките 20-30 минути, преминаващи в молби за по-бързото идване на скапания трамвай например. Вече знам точно кога на коя спирка трябва да се появя, за да хвана желаното от мен превозно средство. И досега не съм удряла никога на камък.
Замислих се, че преди година никога нямаше да си позволя съзнателно да изчакам последния автобус, защото никога нямаше да знам дали шофьорът не е решил да си почине, или пък дали не съм го изпуснала само за минутка. Приложението за така наречените виртуални табла на СКГТ показва точно колко превозни средства има, кога ще пристигнат и т.н. За човек, който освен собствените си крака, използва и градския транспорт на София, високо оценявам факта, че мога в реално време да "виждам" цялата градска мрежа и да си правя сметката накъде да се запътя.
Това, разбира се, е полезно само за хора като мен, които не използват автомобили през цялото време. Замислих се, че вероятно съществуват стотици приложения, работещи отлично за България, улесняващи живота на българина, който си служи с подобен тип технологии. Тъй като в редакцията на Div.bg е пълно с млади хора, които отлично откриват добрите и полезни неща, реших, че именно те ще ми покажат приложенията, които в действителност са полезни, а не просто развличат човек.
Категоризацията е моя, така че дори за миг не допускам вероятност всеки да е съгласен с подредбата ми.
Полезни за външния свят
Както вече споменах, всички приложения, свързани с разписанието на градския транспорт в София, са в изключителна помощ на онези, които не ходят на работа и на училище с колите си. Като имаме предвид задръстванията, които се образуват на много места в столицата, никой никога не може да е сигурен в колко часа ще дойде тролеят или автобусът. Освен ако няма едно такова приложение, с което може за няколко секунди да провери и да знае какво решение да вземе.
Аз използвам "Градски транспорт в София". Приложението дава възможност за поставянето в секция "В любими" на определени линии, които използвам всеки ден, както и спирката, за която искам да имам конкретна информация. Освен че винаги знам кога ще дойде дадено превозно средство, често избирам и в кое точно да се кача. Давам пример с трамвай номер 5, с който се возя всеки ден. Често се случва леко закъснение, заради което на спирките се струпват много чакащи хора. С приложението обаче аз виждам, че в разстояние на две-три минути ще пристигнат два трамвая. Първият ще "обере" всички по спирката, а вторият ще остане празен и съответно по-приятен.
Разбира се, моите колеги, които се придвижват с автомобили, също са намерили най-точното приложение, което да им помага. Например Tix.bg дава информация по кои улици можете да шофирате спокойно, по кои има леко задръстване, преодоляемо за около пет минути и къде ще се забиете в адско задръстване и ще откарате минимум 20-30 минути. Освен тази информация, приложението обозначава и местата, на които временно е забранен престоят и паркирането, както и локациите, на които се осъществяват ремонтни дейности и преминаването също е временно спряно. Полезно е и определено върши много работа.
Подобна работа за трафика може да ви свърши и приложението Maps, но там не всички функции са оптимизирани добре за България. За сметка на това пък определянето на местоположението чрез сателити е акуратно, както и наименованията на улиците, които са абсолютно точни. Когато имате нужда от ориентир, независимо къде се намирате, именно Maps ще бъде вашият помощник.
Всеки от нас е попадал в ситуация, в която иска да отиде някъде да хапне, но не знае къде. Именно в подобен момент едно приложение като Trip Advisor (Maps също върши такава работа) би могло да се окаже много полезно, особено ако се намирате в район, който не познавате добре и съответно не знаете къде какви заведения има.
Чрез Trip Advisor можете да посочите града, в който се намирате, и да уточните какви точно заведения търсите. Програмата ще ви покаже резултатите, придружени с мнения на хора, вече ходили там, оценка и груба средна цена на едно хранене. Имайте предвид обаче, че приложението не е направено единствено за България и затова са възможни леки разминавания.
Подобно е приложението и на Programata.bg. Тяхната мобилна програма обаче освен места за хапване и пийване, разбира се, информира и за културния живот на страната. Кино, театър, музика, изложби – в зависимост от това какво събитие искате да посетите, просто променяте настройките и получавате мигновени резултати.
Forsquare също е много популярно приложение и то не само у нас, но и по целия свят. В него посетители на различни заведения пишат своите мнения, прилагат снимки и дават съвети на следващите клиенти за това кое е вкусно, какво е по-добре да избягват и изобщо – цялата нужна информация, за да стане ясно къде са плюсовете и минусите на едно заведение. И това ако не е полезно приложение, здраве му кажете.
Други
Името на категорията е такова, за да се разграничи от първата, а не защото стеснява употребата на тези приложения само между стените на дома ви. Започвам с най-важното, споменато от всичките ми колеги Фенерче. Това е уред, който рано или късно всеки използва. Дали защото крушката във входа отново мистериозно е изчезнала, дали защото внезапно ще спре токът, или когато сте на къмпинг – фенерчето е абсолютната необходимост, както за мъжете, така и за дамите.
Едно от полезните приложения, които мен лично ме изненада, се нарича "Where is my droid" и логично работи при смартфони с операционна система Android. То ви помага в случите, в които "изгубите" телефона си някъде у дома. Сещате се – никъде го няма, къде ли не сте го търсили, а на всичкото отгоре сте му изключили звука, защото преди това сте били на кино. Край! Ужас! Да, но ако имате това приложение и сте си направили настройките, бързо ще успеете да намерите така важния ви телефон, защото той ще започне да издава отличителен звук.
Съществуват още много приложения, знайни и не знайни за мен, които всеки ден помагат на потребителите и улесняват ежедневието им. Сред тях са преводачи, подобни на Google Translator, Viber, който служи за безплатни разговори, четците на QR кодове, които все повече и повече навлизат в ежедневието ни, музикалното приложение Shazam и др.
Крайно време е да се разберем за едно нещо - смартфоните и приложенията в тях приличат на собствениците си. Ако потребителят иска само да се забавлява, то телефонът му ще е пълен с игри и безполезни приложения "времегубки". Но ако смартфонът стои в джоба на работещ човек, който има нужда да улесни ежедневието си, то със сигурност в него ще откриете полезни приложения.