Emoji всъщност произхождат от Япония. Следователно тяхното значение може и да е съвсем различно от това, което ние си мислим. Японците обикновено обичат да изобразяват емоциите с илюстрации, дошли от изкуството на мангата, откъдето идват много символи. Ето няколко примера на емотикони, чието значение изобщо не се възприема от нас, както би трябвало.
Емоджи с мъж
Mного хора погрешно възприемат този символ като вдигане на рамене. Но всъщност той символизира японското "бозо", тоест "заповядай".
Емоджито с жест "не" е трудно да се възприеме по друг начин. Но малко хора знаят, че има антипод под формата на емотикон с вдигнати нагоре ръце. Често се бърка с жеста "Аз съм вкъщи". В действителност означава "верен отговор".
Емоджи с храна
Онигири
За мнозина е загадка какво е това емоджи. Оризовите вкусотии Онигири не са добре познати у нас, а някои хора дори ги използват като аналог на портокал. Но всичко е много просто - това е лакомство от ориз сенбей, който се пържи в соев сос до златисто кафяво. Той се захваща с водорасли нори за удобство.
Данго
Не, това не е сладолед на клечка. Това е данго - задушени оризови топчета.
Оден
Мнозона използват и това емоджи като сладолед, но това е друго лакомство, този път от полуфабрикати, тофу и риба.
Алкохол
На нас лично това емоджи ни напомня за традиционното японско саке. Но не сме съвсем прави. Това е нихоншу, което е нещо като еквивалент на японската водка. А саке олицетворява целия алкохол.
Цукими
Това емоджи означава възхищение от луната. В Япония дори има специален ден през септември, когато се смята, че Луната е в пика на своята красота и трябва да ѝ се възхищаваме.
Тории
Вратата към света на боговете, която стои близо до синтоистки храмове или дори близо до океана.
Юбинкеку
Това е изображения на пощенската сграда в Япония.