OLD BUT GOLD: Jazz Jackrabbit 2

20.09.2011, 09:02

   
 
OLD BUT GOLD: Jazz Jackrabbit 2

Или за заека и костенурката! Притчата е ясна, а още по-ясно е, че това е един от истинските шедьоври на студиото Epic MegaGames. За тази игра се сетихме преди ден, когато направихме нашата класация за най-добри "hot-seat" игри от близкото минало и решихме, че няма да е зле да си припомним някои други култови заглавия за един, двама или повече.

Сюжетът тук е класически - добрият заек Jazz Jackrabbit се бори срещу лошия - костенурката Devan Shell в една sci-fi пародия на гореспоменатата притча.

Първата част на играта бе супер зарибяваща и много по-добра от подобните, но по-допотопни Dangerous Dave и Comander Keen, които също разцъквахме стабилно, като деца де. Във втората версия на заека Джаз обаче се появи и възможността да играеш "двойна" - ЗВЕРСКО!

Избираш един от трима персонажи: главният герой Jazz, умопомраченият заек Spazz или чаровната зайка Lori. На компа сяда още едно хлапе, което прави същия избор (ако играете с един и същ герой, то персонажите ви ще са боядисани в различни смахнати цветове) и започвате.

Ъъъ, да, екранът се цепи на две - SPLIT-SCREEN, хора, който го е измислил, жив да е! Jazz Jackrabbit не е единствената игра, която има split-screen опция, но определено е една от тези, които се възползват най-добре от нея, за да позволи на две прохождащи геймърчета да цъкат заедно и едновременно едно от най-епичните заглавия на всички времена. А като сте малки геймърчета, не ви пречи и фактът, че трябва да делите една клавиатура, защото тази игра с мишката не се играе.

Абе въобще от неудобно по-неудобно, но толкова, толкова истинско, неподправено, емоционално и автентично гейм изживяване. Столчето загрява, а вие се забавлявате до безкрай или докато не ут'епете де що е костенурско по нивото и не минете на следващото, и така до самия край, в който трепете самия зъл баща на костенурската мафия - Devan Shell.

Jazz Jackrabbit е игра, която просто поглъщаше свободното време на мен, сестра ми, братовчедите ми и много мои приятели преди години. Светът на тези шантави зайци бе толкова "фънки", а атмосферата толкова авантюристична, че като всяко хлапе с манията да бъде супергерой и да спасява светове аз останах завинаги загубен в света на Jazz, Spazz и Lori.

С носталгия си припомняме тази игричка, защото истината е, че вече не ги правят такива. Някак си детското в компютърните игри изчезна или пък стана твърде детско (напр. Barbie and the Magic of Pegasus или нещо такова?!). 3D графиката ни ограби от един от най-сладките ефекти - този играта да прилича на едно от онези анимационни филмчета, с които сме израснали и с които растат и днешните деца, а това е нещо незаменимо. Затова Jazz Jackrabit 2 остава завинаги в нашите детски сърца и ще сме вечно признателни на тези смахнати зайци за това, че ни показаха още едно прекрасно измерение на света на гейминга.

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ