Сергей Михайлович Прокудин-Горский (1863-1944 г.) е популярен руски фотограф в началото на 20-ти век, който кръстосва надлъж и шир необятната руска империя, оставяйки в наследство повече от 10 000 цветни кадъра. Фотографът напуска родината си през 1918 г. след Октомврийската революция и се установява със семейството си в Париж. При преместването му повече от половината му работи са конфискувани от съветските власти.
По времето, когато цветната фотография била нещо изключително рядко, Прокудин-Горски изнамерил оригинален начин за постигането на цвят. Всеки кадър минавал през три отделни черно-бели експозиции,
всяка една направена с различен цветен филтър - зелен, червен и син. Когато "филтрираните" изображения се комбинират - резултатът е пълният хроматичен спектър в една снимка.
През 1948 г. Библиотеката на Конгреса на САЩ купува от наследниците на Прокудин-Горский останалите у тях фотографии и в началото на новото хилядолетие ги дигитализира. Снимките, които ще ви
покажем, са само част от наследството на руския фотограф, запечатал живота в предреволюционна Русия такъв, какъвто е бил.
Емирът на Бухара Емин Хан. Портретът е направен през 1911 г. малко след присъединяването на владенията му към пределите на руската империя.
Узбекска жена в традиционна носия пред юртата си. След завладяването на Туркестан в средата на 19-ти век, руското правителство оказва натиск върху номадските народи да се установят в градовете
и селата.
Продавач на пъпеши, облечен в традиционно централноазиатско облекло. Самарканд, днешен Узбекистан.
1909 г. Пинхус Карлински, надзорникът на канала Марински по потока до град Чернигов. По това време въпросният мъж е на 84 години и има 66 г. служба като каналджия.
Башкирски стрелочник, работещ по линията Уфа-Челябинск в планината Урал.
Туркменски камилар в традиционна носия позира с камилата си, натоварена с памук и зърно.
Възрастен таджик в района на Самарканд позира с току що уловените от него птици.
Мюсюлманин-сунит от Дагестан.
Руски девойки от малкото градче Кирилов по поречието на река Шексна предлагат плодове на посетителите на избата им.
А. П. Калганов позира със сина и внучката си в индустриалния град Златоуст, разположен в Урал. Градът е основен производител на оръжие за руската армия от началото на 19-ти век.
Прокудин-Горский (седналият вдясно) се вози на дрезина по мурманската железница, близо до езерото Онега край Петрозаводск.
Младо казакско семейство номади, движещо се по Гладната степ в днешен Казахстан и Узбекистан.
Монаси събират картофи в отвоювано от горите поле край река Волга.
Работници и надзорници, изливащи основите на бъдещата язовирна стена на река Ока, югоизточно от Москва, позират за снимка.
Екатеринин извор, намиращ се в грузинския курорт Буржоми, известен с минералните си бани.
Фермери от град Череповец позират за снимка през ранната есен на 1909 г.
Деца стоят близо до църква край Бялото езеро в северната част на европейска Русия.
Портрет на Сергей Прокудин-Горский