Сега всички страдат от факта, че не могат да излязат на разходка из града или да седнат в бар с приятели, но има хора, за които животът в изолация е норма. Наричат себе си хикикомори, а самият термин се появява в Япония през 70-те години.
Хикикомори (хики - кратко) са хора, които доброволно се изолират от обществото и всички видове комуникация, включително с роднини и приятели. В същото време те не работят и живеят от парите на членовете на семейството. Истински хикикомори може да се нарече човек, който прекарва поне 6 месеца подред у дома. Обикновено такава изолация започва постепенно: човек напуска къщата все по-рядко и по-рядко, а след това се превръща в затворник.
Защо хикикомори са заключени у дома?
Има няколко причини:
• Психични разстройства
Това може да бъде депресия, шизофрения, тревожност, посттравматично, обсесивно-компулсивно разстройство или друго заболяване. Психичните разстройства се наблюдават при около половината хикикомори.
• Аутизъм
Около 30% от хикикоморите имат нарушение от аутистичния спектър. В повечето случаи състоянието е диагностицирано в зряла възраст, така че много такива хора първоначално посещават училище, но по-късно разбрират, че не могат да работят поради диагнозата си.
• Култура
Япония, където има около милион хикикомори, е развита страна с високи заплати, затова родителите могат да издържат децата си почти безкрайно. А децата разбират, че не могат да работят и просто седят у дома. Освен това японските родители са много снизходителни към децата си и затварят очите си за проблемите и просто не забелязват, че нещо не е наред със сина или дъщеря им.
В Япония има около милион хикикомори, но те се срещат в други страни, например в Русия. Ето няколко цитата от руснаци, които стават хикикомори:
• "Цял живот съм загубеняк, тормозен съм в училище, никога не съм имал приятели. По-добре е да сте сами, защото никой не може да ви нарани. Не съм излизал от къщата си повече от година."
• "Някои от тях живеят от обезщетения за инвалидност - има физически нездравословни хора сред хикикомори. Някои от тях живеят на гърбовете на родителите си, други работят чрез интернет. За руските отшелници е по-трудно да оцелеят от японците, тъй като държавата предлага нисък жизнен стандарт, ниски заплати, което не позволява на родителите да издържат децата си дълго време ."•
"Седя вкъщи повече от 3 години. Лично аз отделям само 400 рубли (около 10 лв) на месец за себе си. Отделно от този разход са сметката за интернет и храна за домашни любимци. Не купувам нови дрехи, не ходя на лекари, дори не сменям пломбите в зъбите си."