
Братя македонци, страдаме с вас. Споделяме болката ви и ви желаем сили, за да превъзмогнете поредния тежък удар на съдбата и на правителството. Става дума за една изключително тежка забрана, засягаща столицата на Македония.
Както може би се сещате, преди известно време по улиците в Скопие започнаха да се движат нови двуетажни автобуси, като част от намерението на управляващите да върнат приветливия облик на града. Днес обаче разбираме, че началникът на СКГТ (Скопска Компания Градски Транспорт) Мишо Борисов е забранил най-милото, най-личното и най-любимо нещо на македонските шофьори - да слушат турбофолк. О, неразумни юроде, Мишо Борисов! Това е удар не само върху ежедневието, но и върху психиката на тези крехки душици зад волана.
Тъй като македонците са много близки до нашата душевност, веднага си представих какви страдания се зараждат в сърцата им. Познавайки болезнено добре ежедневието в българския градски транспорт, знам какво важно място заема музиката в работния процес на шофьорите и ватманите. Техният свят, затворен в кабинката, лошите хора, които се качват при тях. Безумните им въпроси за спирки и билети, бабите, циганчетата... само си представете стреса. Освен това - светофари, други коли, маршрутки! Улицата е ад, а музиката е рай. Само тя може да спаси автобусния шофьор от всичко лошо, което неизбежно го заобикаля всеки ден. И то не коя да е музика, а най-близката до сърцето, най-истинската, най-отпускащата - поп-фолкът.
Поне у нас образът на шофьора, който си подсвирква на мазно маане, е толкова широко разпространен и доказван с годините, че липсата му би била фрапираща. Въпреки че, преди няколко години, и в София се заговори за подобни крути мерки, днес вече няма и помен от тях. Единствената разлика е, че музиката вече рядко е толкова силна и наистина не пречи на тълпата от пътници в градския транспорт.
Не знам какви са реакциите на македонците, но едва ли хората са особено спокойни. Още повече, че Мишо Борисов от македонското СКГТ вече дори е определил точно каква музика и по кое време ще звучи в двуетажните автобуси. Сутрин ще звучи класическа музика - малко цигулки, квартет, квинтет и може би пиеска. В обедните часове и следобед пътниците ще бъдат развличани с македонска и чужда поп музика, а вечер междуседалковото пространство ще бъде озвучавано от техно ритми, на които да се радват най-вече младите.
Така управляващите се стремят да угодят на всички. На всички, но не и на горките шофьори. Но аз съм убедена, че те няма да се дадат лесно, защото това са техните автобуси и рано или късно, съвсем тихо от кабинката ще се разнесе тихият звук на кларинета, а шофьорското сърце ще се облее в мед.