
Група учени твърдят, че са върнали към живот вид вълк, който е изчезнал преди повече от 10 000 години.
Трите малки са създадени от Colossal Biosciences, компания за генно инженерство, която твърди, че е "изчезналия" свиреп вълк.
В понеделник Colossal публикува клип, на който се вижда как две от малките, наречени Ромул и Рем (на името на митичните основатели на Рим, които според легендата са били отгледани от вълк), вият.
Те написаха в X:
ЗВУКЪТ ВКЛ. Чувате първия вой на страшен вълк от повече от 10 000 години. Запознайте се с Ромул и Рем – първите изчезнали животни в света, родени на 1 октомври 2024 г.
Друго кученце, наречено Халиси на героинята от "Игра на тронове", се роди на 31 януари тази година.
"Свирепият вълк е изчезнал от повече от 10 000 години. Тези два вълка бяха върнати от изчезване с помощта на генетични редакции, получени от пълен геном на ужасен вълк, щателно реконструиран от Colossal от древна ДНК, открита във вкаменелости, датиращи отпреди 11 500 и 72 000 години. Този момент бележи не само крайъгълен камък за нас като компания, но и скок напред за науката, опазването и човечеството. От самото начало нашата цел беше ясна: "Да революционизираме историята и да бъдем първата компания, използваща успешно технологията CRISPR за премахване на изчезналите преди това видове." Постигайки това, ние продължаваме да прокарваме напред нашата по-широка мисия – приемане на задължението на човечеството да възстанови Земята в по-здраво състояние. Но това не е само нашият момент – той е за науката, нашата планета и човечеството. Всичко това, което обичаме и сме страстни. Сега затворете очи и чуйте този вой още веднъж. Помислете какво означава това за всички нас", пишат още Colossal Biosciences.
Colossal е същата компания, която създаде вълнисти мишки в стремежа си да съживят вълнестия мамут и целта им е да коригират изчезването чрез "комбиниране на науката на генетиката с бизнеса на откритията".
Сивите вълци бяха избрани като донорен вид за установяване на клетъчни линии, тъй като те са най-близкият жив роднина на свирепите вълци.
Според Sky News, компанията редактира ДНК на сив вълк на 20 места над 14 гена, за да доведе до специфични промени като по-светла козина, дължина на козината, шарки, както и размер на тялото и мускулатура.
След това оплодени яйцеклетки бяха имплантирани в сурогатни кучета. Така че малките изглеждат и може би звучат като свирепи вълци, но не са пълно генетично съответствие.
Изследването има и други ограничения. Вълците няма да се научат да живеят в дивата природа. Бет Шапиро, главен научен директор на Colossal, каза, че макар да "би се радвала да знае естественото поведение на ужасен вълк", малките "по същество живеят начина на живот на Ritz Carlton.
"Вълнуващо е, че можем да правим функционални версии на изчезнали видове", казва Адам Бойко, генетик от университета Корнел, който не е участвал в проекта.
Но той твърди, че малките не могат наистина да бъдат свирепи вълци, тъй като не се отглеждат във вълчи глутници, където биха се научили на поведението им.
И докато гените на вълка, носени от малките, биха могли да хвърлят светлина върху биологията на изчезналия вид, д-р Бойко предполага, че има много други гени, които може да са допринесли за разграничаването на тези вълци от другите вълци.
New Scientist не са убедени в твърдението на Colossal, че са пресъздали свирепи вълци.
В статия, озаглавена "Не,свирепият вълк не е върнат от изчезване", те отбелязаха твърдението на д-р Шапиро, че сивите вълци и свирепите вълци споделят 99,5 процента от своето ДНК, но "тъй като геномът на сивия вълк е дълъг около 2,4 милиарда базови двойки, това все още оставя място за милиони базови двойки разлики".