На 5-ти декември 1952 г. над Лондон пада гъста мъгла и не изчезва през следващите 4 дни. Макар и мъглите да са често срещани явления в столицата на Великобритатия, тази е много по-различна от другите. Тя е била толкова гъста, че е парализирала движението в града, а операта е прекъснала представленията си, защото хората не са могли да различат какво става на сцената. А когато тя най-сетне се вдига, става още по-страшно - започват да умират хора.
Големият смог, както е известно днес това събитие, става причина за смъртта на 12 хиляди души, а над 150 хиляди други постъпват в болница. Той става причина за цялостна промяна в отношението към опазването на чистия въздух и приемането на няколко закона, регулиращи това опазване. Така например от 1968 г. насам на всички британци в големите градове е забранено да се отопляват на дърва и въглища.
Но конкретната причина за Големия смог става ясна едва през тази година. Международна група от изследователи е достигнала до истината по време на работата си върху съвременните проблеми със замърсяването на въздуха в Китай. Според учените Големият смог на практика е представлявал киселинен дъжд във формата на мъгла. Страшничко!
Оказва се, че когато водните частици в мъглата са влезли в комбинация със серен и азотен диоксид, които се получават при горенето на въглища, се е получила сярна киселина под формата на мъгла. Това обяснява гъстотата и жълтия цвят на Големия смог, а също така и убийствената му отровна сила.
"Надяваме се, че с разрешаването на тази загадка ще успеем да помогнем на Китай да подобри качеството на въздуха си.", казва ръководителят на изследването Ренюй Жанг и твърди, че това може да помогне на много други развиващи се държави да намалят риска от замърсяване.