
Когато следващия път някой ви попита дали чашата пред вас е наполовина пълна или наполовина празна, по добре заложете на втория вариант. Защото ново проучване на journalEmotion доказва, че всъщност оптимистите са много по-застрашени от депресия от реалистите.
В изследването хората, които гледали доста оптимистично относно резултатите си от SAT тест имали доста по-голяма предразположеност към депресия от онези, които адекватно преценили точките си.
Според един от изследователите, доктор Янг-Хун Ким, ако човек вижда живота си като път без препятствия за постигането на мечтите му, то той остава напълно заблуден и беззащитен, когато реалността го опровергае. Тогава е твърде вероятно такъв човек да изпадне в депресия. От друга страна, хората, които са реалисти в представите за собствените си възможности, са по-добре психически подготвени за трудности.
На нас този резултат от изследването, цитирано в Men's Health, ни се струва доста логичен, макар и не чак дотам добре обоснован. Но също така ни направи впечатление, че в текста се говори само за оптимисти и реалисти. А какво да кажем за песимистите. Признаваме, че не е много приятно постоянно да виждаме някакви хора около себе си, които направо преливат от щастие (поне привидно) и са супер жизнени и енергични. Когато срещнем подобни индивиди рано сутрин направо се чудим на какви вещества са. Но от друга страна не сме във възторг от хора, които са вечно намръщени, пуфкащи и оплакващи се. Тези, които до обяд се сърдят на половината свят, а следобед – на другата половина.
И ако трябва да избираме между песимистите и оптимистите, избираме да сме от оптимистите. Дори и да ни грози опасността от депресия. Все ще намерим някакъв начин да се спасим от нея. Като си напълним чашата, например.