
"Бялата война" или още "Планинската война" - под тези две наименования са известни бойните действия на италианския фронт през Първата световна война, когато армиите на Италия и Австро-Унгария се сблъскват по високопланинската си граница в Алпите. Битките продължават от 1915 до 1918 г. и се водят на средна надморска височина от над 3000 м., а загубите и за двете страни се измерват в хиляди хора. Голяма част от войниците загиват в резултат на суровите планински условия и лавини.
Днес Алпите все още пазят спомените за тези далечни дни, а топенето на снеговете от време на време предоставя изненадващи находки.
За последните десет години в резултат от топенето от снеговете са се появили над 80 мумифицирани тела на войници с техните униформи и снаряжение. Понякога ледовете разкриват дори никога неизпратени любовни писма и поезия, писана от участниците в тежките планински битки.
Въпреки че според официалните данни загиналите от лавините и ниските температури войници са хиляди, намерените останки напомнят, че главният посредник на смъртта са самите хора. Преди две години в Пейо, малък италиански ски курорт, са намерени и погребани труповете на двама войника с дупки в черепите. Възрастта им според съдебния антрополог, прегледал телата, е не повече от 19 г.
Многобройните оръжия, униформи и всякакви други военни принадлежности, които всяка година биват откривани в околностите на курорта Пейо, са причина в района да бъде организиран музей, посветен на Първата световна война.