Независимо от международната забрана от 1989 година, ловът на слонове продължава. Като статистика това са около 20-30 хиляди екземпляра на година и основният виновник за това е Китай. Ако трябва да сме възможно най-точни, виновникът е нарастващата християнска общност в Китай.
От момента на международната забрана са загинали не по-малко от 400 хиляди слона, а оборотът от търговията на слонова кост всяка година се равнява на около 500 милиона щатски долара, от които бракониерите в Тайланд, Африка и Бирма получават само 20-30%. Останалата сметка е за търговците, трафикантите и прочие неприятни хора от Азия.
Интересното е, че от забраната през 1989 година не е осъден нито един бракониер. Според последните данни специалните части за борба с незаконния лов от Бирма и ЮАР годишно убиват около 30-40 бракониери.
До 80% от бивните се продават в Китай, 15% в Югоизточна Азия и едва 5% в Америка и Европа. Световните природозащитни организации обвиняват именно Китай за огромния брой мъртви слонове. Според тях, ако изкупуването на слонова кост бъде забранено в Китай, това рязко ще намали черния бизнес.
Основният купувач на слонова кост е християнската общност, техните храмове са богато украсени с бивни –тази традиция те взимат от Средновековна Европа. И докато на стария континент това е забранено, в Китай църквите се надпреварват коя да бъде по-натруфена.
Кръст с разпятие от слонова кост може да струва над 500 хиляди долара, а малък иконостас - до 100 хиляди долара. Най-озадачаващото е, че дори в бедни провинциални райони има църкви, чиято стойност е 4-5 милиона долара.
Броят на християните в Китай расте всяка година. Точно колко са е неизвестно, но експертите дават прогнози за около 130-160 милиона.
Този проблем трябва да се реши скоро. Природозащитниците молят за помощ Папата, защото 40% от китайските християни са католици и той би могъл да наложи забрана за покупката на слонова кост.
Снимките, които ще видите, проследяват пътя на слоновата кост - от началото до края. Предупреждаваме, че не са за хора със слаби сърца!!!