Честно казано ни писна от всички тези глупости с цензурирането на всичко, заради идеята, че така се грижат за здравето ни. Мерси за информацията, знаем, че е вредно, но животът и тялото са си наши и ние преценяваме какво да правим с тях. Не ни трябват педанти, които да ни казват какво да гледаме и какво да правим. Намерихме 8 от най-известните и велики картини с пушачи и решихме да им се порадваме, преди и тях да забранят.
1. "Череп със запалена цигара" - Ван Гог
Картината е нарисувана през 1886 година в Холандия. Изкуствоведите смятат, че така авторът е показвал протеста си към Художествената академия, където учи по-малко от година. Кодексът на Академията не толерирал излишни детайли в картините и чрез цигарата художникът дразнил преподавателите.
2. "Жена с цигара" - Пабло Пикасо
Картината е създадена през 1901 година в меланхоличния период на Пикасо. Тогава той губи свой приятел и изкуството му става особено и тъжно.
3. "Циганка с цигара" - Едуар Мане
Картината е от 1862 година. Цигара в устните на циганка символизира бунта и свободата.
4. "Момиче с папирус" - Петър Заболотски
Картината е създадена през 1830 година. Според изкуствоведите цигарата символизира невинността на младата дама и непринудения стил на картината.
5. "Автопортрет" - Салвадор Дали
Картината е направена още през 1921 година, когато Дали е само на 17 години. Символ е на бунтарството, присъщо на младостта.
6. "Портрет на В. Е. Мейерхолд" - Петър Кончаловски
Портретът е нарисуван през 1938 година, когато Мейерхолд вече има проблеми с властите. Според специалистите затова цветовете са толкова агресивни и придават тревожността в картината.
7. "Автопортрет с униформа на санитар" - Макс Бекман
Картината на един от най добрите портретисти на XX век е направена през 1915, малко след като се е прибрал от фронта.
8. "Автопортрет със запалена цигара" - Едвард Мунк
Картината на може би най-черногледия и депресиращ живописец в историята на изобразителното изкуство е нарисувана през 1895 година. Депресия и тъмнина, това е.