Непрекъснатото ровене в интернет, на което се подлагаме ежедневено, понякога ни върши чудесна работа. Ето днес например попаднахме на един прелюбопитен материал в MatadorNetwork, който е озаглавен "Как да ядосаш един българин". Аха да се ядосаме, но видяхме, че авторката е българка и това ни поуспокои малко. Ето и какво пише Деси Кадьова.
Като българка, която обича да пътува, съм чувала безумни въпроси от хората, с които се срещам. Често ме питат "България тропически остров ли е?" и "Българите имат ли телевизори в домовете си?".
Като цяло българите са добри хора и могат да се справят с много стереотипи и тъпи въпроси, но все пак има неща, които много лесно могат да ги ядосат. Така че, ако действително искате да разярите някой българин, вижте съветите ни.
Говорете за политика
В България и като цяло на Балканите е по-добре да не говорите за политика. Хората много се палят на тази тема а и не знаете кого може да обидите. Истинският българин знае всичко за това как се управлява една страна и е политически експерт, така че по-добре не се забърквайте в тази тема.
Питайте какъв език говорим
Да, разбирам, че няма как да го знаете, но българите много се гордеят с езика си. И някои от тях могат много да се ядосат, ако не знаете, че официалният език в България е българският.
Игнорирайте факта, че кирилицата е измислена в България
Много хора твърдят, че българите са взели "назаем" азбуката си от Русия, защото, нека сме честни, кой би помислил, че началото на кирилицата идва от такава малка държава като нашата? И все пак, кирилицата е създадена от Кирил и неговия брат Методий.
Влезте в дома му с обувките
Ако отивате на гости в България, трябва да попитате дали може да останете с обувките. В много домове не е разрешено да се влиза с обувки. Домакинът може и да се направи, че няма проблем, но ще бъде ядосан, когато чисти мръсотията след вас.
Яжте бързо вечерята или обяда
Българите обичат да се наслаждават на храната и да удължават храненията си. Когато сте на ресторант, вече не става дума просто за ядене - всичко се превръща в социализиране, по време на което се яде и се пие. Всичко обикновено продължава повече от два часа. Ако пък сте поканени на вечеря у дома, пригответе се за дори по-дълго ядене.
Объркайте киманията
В България кимането нагоре-надолу значи "НЕ", а въртенето на главата наляво-надясно значи "ДА". Не се опитвайте да казвате на българите, че е обратното, защото те са убедени, че са прави.
Настоявайте, че някои български исторически фигури и герои са македонци
Това е много деликатна тема и за двете държави. И пак се връщаме до точка 1 - разговорите за политика. Бих казала обаче: Може и да имаме търкания с македонците, но вътрешно се обичаме едни други.