![Защо светофарите в Япония светят в синьо, вместо зелено? Защо светофарите в Япония светят в синьо, вместо зелено?](http://div.bg/pictures/2317172_595_.jpg)
По целия свят светофарите са в три цвята: червен, жълт и зелен. Единствената страна, която се отличава, е Япония, където вместо зелено свети синьо. Но защо?
През 1968 г. повечето държави приемат Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали, така че те да бъдат еднакви в целия свят. Япония не подписва този документ и задава синьото като цвят, който разрешава движението. И още тогава се оказа, че това решение е непрактично, защото синьото трудно се вижда отдалеч. В резултат на това сега на много японски светофари свети кръстоска между синьо и зелено.