Биолуминисценцията е всъщност често срещано явление в животинския свят. С думи прости това е процес, в който се произвежда и излъчва светлина от живите организми. Реално представлява химична реакция, чиято енергия се преобразува в светлина. Близо 90% от дълбоководните организми са биолуминисцентни. Сега ще ви запознаем с най-симпатичните.
1. Планктон
Понякога нощем водата може да започне да свети със силна светлина и това се дължи на биолуминисценцията на динофлагелатите, които са вид едноклетъчен фитопланктон. Процесът се случва единствено и само през нощта.
2. Стоножки
Светулките са клише, сега на мода са стоножките. Наскоро в САЩ са открити светещи стоножки. Чрез биолуминисценцията те плашат нощните хищници, които ги застрашават.
3. Гъби
Познати са 71 вида гъби, които са биолуминисцентни. Видът, който се среща в Австралия, се характеризира с изключително силна светлина, а светещите гъби в Северна Америка трудно могат да се забележат, ако очите ви не са свикнали с тъмнината.
4. Корали
Знаете ли каква е разликата между биолуминисцентните и биофлуоресцентните животни? Първите произвеждат собствена светлина, а вторите абсорбират светлината и след това я излъчват с друг цвят. Коралите, които фактически са роднини на медузите, са почти винаги биофлуоресцентни. Когато са облъчени със син или виолетов цвят, започват да излъчват в оранжево, зелено или червено.
5. Калмари
Много от различните видове калмари са покрити със специални фотопори, които излъчват светлина и покриват калмарите с леко сияние.