
Скорошни разкопки във Виндоланда, крепост южно от Сикаморската пропаст, откриха странно бижу в останките от стена от IV век.
The Vindolanda Trust
Мястото е било под римска окупация между 85 г. и 370 г. сл. Хр. и днес е активен археологически обект, който предоставя представа за живота на хората, живеещи и работещи близо до Адриановия стена преди близо 2000 години.
Д-р Андрю Бърли, директор на разкопките в благотворителния тръст "Виндоланда", каза:
Можете да видите, че висулката е доста гладка, не само заради използвания материал, но и без съмнение защото носещият я е докоснал за късмет. Радваме се да открием този прекрасен малък артефакт и не се съмнявам, че това е само началото на много други открития, които ще дойдат от Виндоланда тази година.
Фалическите изображения са били често използвани като символ на късмет в римското изкуство.
Войниците често носели амулети с юмрук и фалос за късмет в битка, а родителите екипирали децата си с висулки с форма на пенис, за да ги предпазят от уроки.
The Vindolanda Trust
Символите са открити върху широк спектър от римски предмети от археолози и историци, от мозайки до лампи. Само по протежение на Адриановия вал са идентифицирани 59 фалически изображения на стената и в свързаните с нея крепости.