
Може би има светлина в края на тунела, но Дени Вилньов не гледа често към нея. Вместо това, канадският режисьор обръща камерата навътре – към тунелите, водещи под повърхността на нормалното. Дали ще са религиозни психопати, лабиринти и паяци, или "просто" история за наркокартела в Мексико, мрачният тон и песимистичното послание неотлъчно следват героите, напомняйки им за бдителния поглед на черния косач.
Думата "сикарио" идва от латинското sicarius, което означава мъж с кама и се отнася за еврейски групировки по времето на Иисус от Назарет, опитващи се да изгонят римляните от Юдея. Тези убийци нанасяли бързи и смъртоносни удари със своите sicae (малки ножове), след което изчезвали безследно в тълпата. Затова и се водят едни от първите тихи убийци, появили се векове преди вече така добре познатите асасини. Думата се пренесла в Мексико, където почти е запазила значението си. Единствената разлика е, че убиецът вече е наемен и не се знае за кого и за каква цел работи. Мечтаните свобода и справедливост са мит и всеки мъж търси собственото си спасение.
Кейт Мейси (Емили Блънт) работи усърдно като агент на ФБР, докато провежда дребни акции срещу пласьори на наркотици в Аризона. В една от къщите, които прочиства, екипът ѝ намира зазидани трупове. Малка следа от ужаса, проправил си път от мексиканската граница. Никой не е подготвен за случващото се. Кейт печели вниманието на Мат (Джош Бролин), който често се усмихва, носи джапанки и прави впечатлението на човек с готов план. А планът е... to dramatically overreact.
Сянката, която ги следва, мълчаливият човек без минало, е Алехандро (Бенисио дел Торо). Той служи като свръзка... тоест върши черната работа. Кейт е привлечена от мистериозния мъж, който внушава едновременно сигурност и заплаха. Алехандро знае подозрително много за положението отвъд границата. Nothing will make sense to your American ears – е реакцията му към опитите на Кейт да постави всичко в установени правила и граници...
Можете да прочетете цялото ревю на "Сикарио" при специалистите от Operation Kino.