
Предполагаме, че и вие като нас обичате почивните дни. Особено в понеделник – тогава ни се струва, че те са единственото нещо, от което имаме нужда. Да, но дори и странно да ви звучи, колкото повече си почиваме, толкова повече се уморяваме. И това сериозно се отразява на работния ни процес, който страда и се прозява заедно с нас.
Да си представим, че работите стандартно – от понеделник до петък, от 9 до 18 ч. Ако ви се случи да сте на работа събота и неделя, е силно възможно някой път да ви се съберат десет работни дни един след друг. Вие, понеже сте пич, ще издържите на напрежението, защото знаете, че в края на тежката серия ще дойде почивка. И тя най-вероятно ще бъде повече от двудневния уикенд. Но точно тук идва големият проблем. След дългата поредица работни дни, почивката е належаща. Тялото ни, мозъкът ни и психиката ни мечтаят за пълноценен сън, добра храна, срещи с приятели и цялостна почивка.
Да, но ако след десетте дена работа, почивката ви е четири или повече дни, съществува реална опасност да не успеете да влезете отново в работен ритъм след края ѝ. Това е така, защото организмът се нагажда по режима, който вие му наложите. Както сами можете да се досетите, привикването му към работа става по-бавно. След ден-два организмът свиква на ранното ставане, на работния ритъм и на всичко, с което по принцип се занимавате през делничните дни. Когато дойде време за почивка обаче, привикването става много по-бързо, като за това спомага и психиката, която повече желае почивката, отколкото работата. А ако дните, в които не сте на работа, са три, четири или дори повече, след това връщането към работния процес става още по-мъчително.
Ето ви няколко съвета за това как възможно най-безболезнено да се прехвърлите от режим "дълга почивка" към режим "работа". Като за начало - просто не се изнервяйте. Понеделникът може да ви "удари челно" още от сутринта с насъбрали се задачи, проблеми, с които тепърва трябва да се запознавате, и какви ли не неразбории, които са се натрупали докато вие сте си почивали. Да, но нищо от изброеното не бива да бъде причина за нерви. Просто дишайте дълбоко и се захващайте със задълженията с търпение. Не се занимавайте с всичко, а отхвърляйте нещата едно по едно, като започнете от най-важните. Така дори и да не успеете да приключите всичко до края на работното си време, то за следващия ден ще са останали задачи, чието отлагане не би било фатално.
Другата ни препоръка е да си записвате. Мозъкът ви, след дългата почивка, няма да бъде готов да запомни цялата информация, с която ще бъде засипан в първия ви работен ден. Стига сте се правили на голям мъж, просто извадете тефтера и химикалката и си запишете задачите за деня. Така хем няма риск да ги забравите, хем винаги ще знаете какво сте свършили и какво не.
Почивката е прекрасно нещо. Пожелаваме ви повече заслужени ваканции и да не мислите за работата си, защото тя ще ви чака на работното ви място, независимо дали искате, или не.