Като бяхме малки, много обичахме да си играем с всякакви буболечки по разни съседски дворове. Оставяхме ги да лазят, режехме ги на две половини с клечка, а после ги лепяхме с дъвки и не се страхувахме чак толкова от тях, а по-скоро ни бяха интересни. Е, тези времена вече са в далечното минало и днес, като видим някое по-така големшко насекомо, едвам се сдържаме да не се разпищим. Ако сме сами, изобщо не се сдържаме. Докато писахме този материал, лекичко потрепервахме. Ето защо.
Насекоми пръчка
Те по принцип са си големи, като размерите им започват от 1.5 см. и могат да достигнат до 30 см. Видът Phobaeticus и особено женските индивиди от него могат да пораснат до ужасните 56.7 см. Женските насекоми пръчки от вида Heteropteryx dilatata пък са едни от най-тежките - теглото им може да достигне до 65 гр.
Молец Атлас
Нощната пеперуда Атлас е считана за един от най-големите представители на своя вид. С разгънати крилца площта, която насекомото заема, може да достигне до 400 кв. см. И тук женските са по-големи и по-тежки от мъжките. Наименованието Атлас получават заради специфичните шарки на крилата си.
Тарантула ястреб
Това е оса, която ловува тарантули, за да нахрани с тях ларвите си. Женската хваща тарантулата, ужилва я и я парализира. След това или я завлачва на по-спокойно място или я носи в специално приготвеното гнездо. Ларвичките пробиват дупка в тялото на паяка, през която влизат и започват да се хранят, но оставяйки жизнено необходимите органи за накрая, за да оставят паяка максимално дълго време жив.
Гигантска хлебарка
Позната още като хлебарка-носорог, тази гадина се среща в Астралия, където знаете, че живеят и много и всякакви паяци. Тази хлебарка е най-тежката от своя вид, като теглото ѝ може да достигне до 35 гр., а на дължина го докарва до 8 см. Живеят до десет години и не са считани за вредители.
Източник: Techeblog