
Доскоро беше отвъд разбиранията ни, че да си готин пич може да е нещо лошо. Мислехме си, че колкото по-готин си, толкова повече успехи имаш – във връзките си, в кариерата и в живота като цяло.
После научихме за синдрома на якия пич и представите ни се преобърнаха. Ако съзнателно или не сте готови да дадете много повече във взаимоотношенията си с човека насреща, то следващите редове може да ви отворят очите за много неща.
Какво представлява синдромът на готиния пич?
Това е поведенчески модел при някои мъже, който ги кара да бъдат много добри към останалите. Типичният готин тип винаги поставя нуждите на другите на първо място, винаги помага на останалите, прави рицарски постъпки и е горд с това. Това поведение е най-силно изразено към жените. Този синдром предизвиква вниманието на много психолози в последните години със своя намаляващ положителен ефект и дори превръщането му в нещо лошо.
Какво лошо има да сте готини пичове?
Синдромът на готините пичове се свързва с това, че те искат да са харесвани от всички. Поставят винаги другите над себе си, техните интереси над своите и често са прецаквани във взаимоотношенията си. Като резултат от този синдром повечето от тези мъже имат колебливи, незадоволителни кариери, въпреки техните възможности и това колко усърдно работят. Имат ужасни връзки и с поведението си саботират всеки аспект от живота си.
Готиното поведение може да изглежда супер на теория, но в действителност има доста грозно лице. Какъв е профилът на мъжете с този синдром?
1. Готините пичове са нуждаещи се и несигурни.
2. Готините пичове действат по един и същи начин и са предвидими, следователно за тях е много трудно да запалят и да поддържат искра във взаимоотношенията си.
3. Готините пичове игнорират собствените си нужди и не се грижат за себе си.
4. Готините пичове не са до хората, на които наистина им пука за тях, защото се мъчат да се харесат на всички.
5. Готините пичове сдържат в себе си потиснат гняв, който може да избухне по всяко време.
6. Готините пичове лъжат, крият и се мъчат да постигнат и вземат това, което искат, чрез индиректни, манипулативни средства.
И оттук започват да се отключват портите на ада.
Парадигмата на готините пичове
Водещ авторитет по тази тема е Д-р Робърт Главър, терапевт, който специализира в работата си с мъже със синдрома на готините пичове. Автор е на най-продаваната книга за самопомощ за мъже "No More Mr. Nice Guy". Според д-р Главър всички готини пичове мислят по един и същи начин:
"Ако успея да скрия недостатъците си и се превърна в това, което хората искат да бъда, тогава ще съм обичан, ще удовлетворявам нуждите си и ще имам безпроблемен живот."
Разбира се, тази парадигма е абсолютно нереалистична и изцяло грешна. Въпросът не е да се превръщате в задник, разбира се! Да сте мили и добри има своето място във взаимоотношенията с хората, просто не трябва да стигате твърде далеч и да не го правите единствено, за да получите одобрението на социалното си обкръжение. Нито да си супер готин тип, нито да си абсолютен идиот е печелившо поведение, когато си сред хора. Истината е някъде по средата и тя дава много по-добри резултати.
Как да преодолеете синдрома на готиния пич
Съществуват три нива на преодоляването му:
Стъпка едно – осъзнаване и приемане
Да сте готини може и да звучи благородно и много хора да ви правят комплименти по този повод, но като цяло не е много здравословно и продуктивно да сте изцяло такъв. Приемете, че това е така и осъзнайте нуждата от промяна. За много мъже това е най-трудната стъпка.
Стъпка две – сменете коренно мисленето си
Дори след като осъзнаете, че да си твърде готин не е яко, парадигмата на синдрома все още ще продължи да съществува в съзнанието ви, което ще вдъхновява автоматичното разсъждаване по същия начин, като преди. Налага се осъзната промяна в държанието ви.
Стъпка три – бъдете по-малко готини
Тази стъпка включва промяната в държанието ви и превръщането му в по-малко готино, както и развиването на ключови човешки умения. Някои действия за постигане на това могат да бъдат:
1. Изразявайте мнението си повече, дори ако то ще разстрои някого.
2. Питайте директно за това, което искате и се научете да казвате "не" на другите.
3. Отделяйте повече време за себе си и се грижете за собствените си нужди.
4. Приключете отношенията си с хора, с които имате лоши взаимоотношения без бъдеще.
Ако сте се преоткрили в тази статия, имайте предвид, че колкото по-рано започнете да се променяте, толкова по-бързо ще се насладите на привилегиите на това да сте по-малко готини. Сега свалете готината си усмивка и отидете да сритате два-три задника.