Когато чуем "детска площадка", пред очите ни веднага изплува образът на пространство, изпълнено с шарени катерушки, люлки и всякакви други забавления за най-малките, поставени върху обезопасена настилка. Всичко това задължително заградено, за да може децата да са отделени от "външния свят". Преди съществуването на тези детски пространства обаче, децата играеха просто навън. На земята.
Точно с тази тема се занимава изложба в Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia в Мадрид. За целта месеци наред организаторите са събирали разкази и снимки от времената, в които в западния свят специалните обезопасени детски площадки не са съществували дори в главите на най-притеснените родители. Резултатите показват безспорните разлики, които са настъпили за няколко десетилетия.
Освен очевидната свобода на децата, разглеждайки снимките, ще видите как хората са по-сплотени. Няма го това самотничене, което сега можете да наблюдавате в паркове и градинки. Всички са заедно, на групички - и децата, и възрастните. Убедете се сами:
Кони Айлънд, 1940 г.
Детска градина в Марсилия, 1945 г.
Квартално мачле, 1950 г.
Деца си играят с рамка за картина, Ню Йорк, 1940 г.
През 1968 г. в Копенхаген група активисти превръщат един от дворовете в детска площадка, за да обърнат внимание на властите, че децата не са защитени.
Ясла и детска градина, Барселона 1936-39 г.
И поглед в наши дни.
Източник: Gizmodo