Връзката между баща и син

20.12.2011, 09:24

   
 
Връзката между баща и син

Трябва да знаете някои неща за тази връзка. Най-хубаво би било да разберете как вашият баща е станал такъв, какъвто е. Трябва да поддържате връзка с него. Направете си малък списък с нещата, които винаги сте искали да го питате и се интересувайте от него. 

Несъмнено, колкото повече растем, толкова повече научаваме за бащите си и ги разбираме по един или друг начин. Според посветените на тази тема психолози има пет различни стадия на връзката баща-син. В началото ние ги приемаме за идоли, за такива, каквито искаме да станем и ние, когато пораснем. Това е онзи период, в който ние виждаме родителите си като неуязвими и непобедими.

След това настъпва раздорът и несъгласието. Обикновено се наблюдава през тийнейджърските години, познати още като пубертет. През този период абсолютно отказваме да слушаме бащите си, камо ли да им подражаваме.

В по-късна юношеска възраст цялата тази презрителност и всичкото неуважение сякаш постоянно ви кара да се състезавате помежду си.

С настъпването на 30-те и 40-те години в живота ви, започвате вече да разбирате всичко, което Той е искал да научите или от какво е искал да ви предпази. Заради насъбрания житейски опит вече започва развитието на едно велико приятелство.

И накрая, с настъпването на 50-те, идва ролята на "заветът". Осъзнаваме, че ние всъщност сме жив продукт, породен от влиянието на бащите ни.

Свикнете да мислите по различен начин, защото все пак и бащите ви са хора. Няма прост начин връзката ви да стигне нивото възрастен-с-възрастен. Те винаги ще ни приемат за свои деца.

Когато станем възрастни започваме да разбираме повече нашите бащи и не само защото и ние ставаме такива. Разбираме ги като индивидуални личности и точно това ни кара да ги уважаваме още повече.

Ако не сте сигурни как да засилите връзката с бащите си, то ние сме насреща, както винаги, с няколко съвета от къде точно да подхванете тази работа.

Като за начало може да си направите списък с нещата, които винаги сте искали да питате своя баща. Но не го атакувайте като на нацистки разпит, а разпръснете въпросите – по един или по няколко, всеки път като се видите. Може да го питате например, какво точно го е накарало да се събере с майка ви.

Задавайте му въпроси, по които се смята за експерт. Така ще го накарате да се чувства специален. Започвайте с нещо от сорта на "А ти как се научи да ...?" или "Как успяваш да ...?".

Подстрекавайте паметта му – стари филми, плочи, песни, стихове, снимки и т.н. Всичко, което би го върнало към спомените за младините му би било от полза. А след това е нужно да бъдете добри слушатели.

Посъветвайте се с хората, които са близки до него – майка ви, чичо ви, леля ви и т.н. Те са хората, израснали с или около него. Точно те ще знаят как и защо реагира в определена ситуация. А и на вас ще ви е по-лесно да разгадаете някои неща за баща ви, отколкото да си правите грешни изводи и с течение на времето да стигате до правилните заключения.

Направете фамилно "дърво". Така ще разберете по-добре кой е и откъде идва баща ви. Както и с кой-какъв е. Накарайте го той да попълни повечето от празните места.

Според нас в редакцията едно от най-трудните неща е да си родител. Това е най-хубавата, най-предизвикателната и най-тежката професия в живота. Нищо в човешките отношения не може да бъде изчислено или коригирано, както в инженерните науки, да речем. Препоръчваме ви да изгледате филма "Щрак" с Адам Сандлър и ще разберете част от златните правила в живота.

Източник: AskMen

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ