В детството ми нямаше 3D и непрестанни компютърни игри. С децата играехме на жмичка, стражари и апаши и какъв цвят ти е морето, скачахме на ластик и чертаехме дама. Тогава детските анимационни филмчета бяха направени по последния писък на техниката и на нас ни се струваше, че всеки път гледаме вълшебство. Сега детските игри са предимно настолни и дигитализирани, а анимацията, тичаща рамо до рамо с техническото развитие, става все по-вълшебна.
Казвам го по повод предстоящата премиера на "Приключенията на Тинтин", режисиран от Стивън Спилбърг. Този човек е огромен! Триизмерната анимация, с която очевидно се е забавлявал, е може би най-доброто детско филмче, излизало по българските кина тази година. Филмът е създаден по едноименния комикс на Ерже, а снимките му започнаха преди близо три години. Технологията, по която е направен – motion capture, този път е един огромен плюс за цялостния филм. Motion capture е похват, чрез който първо се заснемат реални актьори и техните действия, а след това движенията им се преобразуват в дигитални и на тях се "научават" анимираните герои. Когато бе въведена тази технология, филмите, в които бе използвана, се движеха леко тромаво, а безпогрешното човешко око неизбежно улавяше несъвършенствата и неестествените резултати. В "Приключенията на Тинтин" обаче Спилбърг си е поиграл и е създал прекрасна реалистична визия, която чудесно пренася картинковия разказ за младия белгийски журналист Тинтин на голям екран, като същевременно запазва специфичния му комиксов характер.
Сюжетът на новия филм на Стивън Спилбърг разказва за Тинтин, който в търсене на новата си журналистическа история попада на мистерията на "Еднорога". Макети на кораби, трима братя, мистика и съкровище, потънало на дъното на океана – това са само част от нещата, които са оплетени в чудноват приключенски разказ. Онези от вас, които са се срещали със света на Тинтин и преди, ще разпознаят кучето му Снежко, полицаите Томсън и Томпсън и др. Актьорите, които изиграват главните герои в "Приключенията на Тинтин" са Дежйми Бел (Тинтин), Даниел Крейг (Сакарин), Анди Съркис (капитан Хадок), Саймън Пег, Ник Фрост и др.
Анимационният филм е абсолютно задължителен за вас и вашето дете, ако искате заедно с него да видите едно положително развитие на триизмерната технология. "Приключенията на Тинтин" е точен пример за това как удоволствието на екипа, който е работил по филма, се е просмукало в цялата продукция и от крайния продукт струи професионализъм, талант и максимално използване на новите технологии. Ако това е бъдещето на триизмерните филми, то определено ще бъде успешно. Впрочем един от продуцентите на "Приключенията на Тинтин" е Питър Джаксън, който вчера имаше 50-годишен юбилей. Да е жив и здрав!
"Приключенията на Тинтин" излиза по българските кина на 4 ноември.