"Лешникотрошачката 3D" е перфектният семеен филм

08.09.2011, 12:15

   
 
"Лешникотрошачката 3D" е перфектният семеен филм

След излизането на "Аватар" преди две години съвременното кино смени рязко посоката си на развитие. Филмът на Джеймс Камерън, без да претендира за уникален сюжет, заби всички в земята с технологичните си постижения. Заглавията, снимани след "Аватар", вече имаха нови цели и нови средства, с които да ги постигат.

От 2009 г. насам 3D киното стана приоритет за комерсиалните американски филми. И това в никакъв случай не е учудващо, тъй като в Холивуд винаги се е търсела финансовата възвръщаемост повече от интелектуалната връзка със зрителите. Триизмерната мания "похлупи" и детските филми - за ужас на родителите, които така и така купуваха играчки, дрехи и всякакви други рекламни артикули, а сега им се наложи да взимат и по-скъпи билети за кино. За две години обаче и ние, зрителите, и всички кинаджии постепенно свикнахме с 3D инвазията и малко по малко започнахме да я приемаме за нещо нормално.

И все пак, у мен все още трепва нещо, когато чуя, че например някое класическо заглавие ще бъде екранизирано на 3D. Подобна защитна реакция имах и когато разбрах за проекта "Лешникотрошачката 3D". Първата ми мисъл беше: "Е, това вече е прекалено!". После разбрах, че режисьор ще бъде Андрей Кончаловски и си отдъхнах.

Филмът излезе по световните екрани миналата година и чак сега идва в България. "Лешникотрошачката 3D" се оказа едно прекрасно детско заглавие. Заснето е по примера на някои от класическите филмови произведения за най-малките, като "Мери Попинс", "Магьосникът от Оз" и др. И точно като тях, то не е насочено само към децата, а и към техните родители. "Лешникотрошачката 3D" обаче не е балет. Произведенията на Чайковски са неотделима част от филма, но по тях композиторът Тим Райс е написал текстове, които да помогнат на малките зрители да вникнат по-лесно във всичко, което се случва, а и да научат някои житейски истини.

Андрей Кончаловски е намерил изключителна кукла в лицето на 13-годишната Ел Фанинг, която играе главната героиня Мери. За Коледа тя получава от чичо си Албърт къща за кукли и дървена фигурка на войник-лешникотрошач, кръстен Ен Си. В сънищата ѝ обаче куклата оживява и я повежда в света на лошия крал Плъх (в ролята е както винаги бруталният Джон Туртуро), армията му от опашати и зъбати войници и царството на Снежната фея, което е застрашено. Мери и Ен Си тръгват да спасяват своите приятели, но ще трябват да се справят с плъховете, които мразят слънцето и горят детски играчки, за да го крият с дим.

Освен че сюжетът на "Лешникотрошачката 3D" е прекрасен, триизмерната технология е използвана умерено и уместно. Както сам казва в едно интервю Кончаловски: "Новата технология прилича на въртележка в увеселителен парк. Ако зрителите се качат за десет минути, ще им бъде забавно. Но ако час и половина се въртят, със сигурност ще се почувстват ужасно зле." Именно такова е положението и с 3D ефектите - прекаляването води до умора. В "Лешникотрошачката 3D" триизмерните епизоди се редуват със спокойни, а по този начин освен че се постига контраст, се дава възможност на аудиторията да си почине. Това е изключително важно за децата.

Филмът на Андрей Кончаловски е идеалната възможност да отидете на семейно кино, което да комбинира класическото филмово разказване с най-новите и модерни технологии. Нима има по-добър начин да покажете на хлапето си, че съществуват и едни по-различни филми, каквито все по-рядко можем да видим на голям екран и то не под шапката на Disney Pixar. Още повече, че и вие ще се забавлявате, а няма да скучаете в името на детското щастие.

"Лешникотрошачката 3D" излиза по българските екрани на 9 септември.

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ