Някои хора биха направили всичко възможно да получат обекта на желанията си и няма да се спрат пред нищо. На пръв поглед звучи много романтично, но има дни хора с изкривена психика, които стигат до крайности и преследват до последно. Тези, които са имали сбъсък с такъв човек, са преживели истински ужас и за съжаление травмата ги белязва за цял живот. Особено жените стават параноични и спират да се доверяват на когото и да било.
Но преследването в ерата на социалните мрежи е фасулска работа. Затова трябва много да внимаваме каква информация споделяме за себе си. Независимо дали сме мъже или жени.
Кой е преследвач?
Това е човек, който преследва своята несподелена любов или обект на омраза (а понякога това може да бъде един и същи човек). Някои от тях следят жертвата в реалния живот - чакат около къщата, отиват до работното място и дори могат да отидат на екскурзия, ако обектът внезапно публикува снимка от Бали. Някои могат да проследяват жертвата само онлайн, докато други успешно комбинират и двата метода, а понякога заплашват с убийство или изнасилване.
До какво може да доведе?
Преследвачите много рядко изпълняват обещаните заплахи, но преследването може да продължи с години и жертвата може да стигне до параноя. Понякога смяната на телефонния номер или блокирането може само да стимулира интереса на преследвача. Стига се до факта, че жени сменят жилището си в друга област, а понякога и в друг град. И дори в този случай историята може да не свърши.
Какво може да направи полицията по въпроса?
През 2019 г. правителството прие закон, в който преследвачите са застрашени от една година затвор или пробация. В провинението влиза нанасянето на системно психическо насилие, което води до трайни трайни последици у преследвания. Също така се наказва и преследването с цел всяване на страх. На Запад също се наблюдава тенденция по криминализиране на преследването.