Имами от ингушки джамии се противопоставиха на криптовалутата. Оманските богослови обаче не са съгласни с тях. Ето защо те обявиха притежаването на биткойн за грях.
Биткойнът не нарушава законите на шариата, но все пак може да бъде забранен. Ингушските имами го приравниха с пари и злато, които не са забранени от исляма. Те обаче се почувстваха объркани от някои свойства на криптовалутата: търговия (поради колебания в лихвите, тя беше приравнена на хазарт) и лендинг (притежателите получават процент замразени средства, което изглежда като лихварство). Северен Кавказ е на първо място по отношение на измами с криптовалути. Повечето са в Дагестан и Ингушетия.
Оманските имами обаче разрешиха криптовалута. Те не наричат биткойна валута, защото не е достатъчно разпространен. По скоро го приравняват със стока, което прави невъзможни обвиненията в лихварство.
Държавният глава на Чечения заяви, че е придобил "дял в биткойн", за да следи развитието на криптовалутата и иновативните разплащателни мрежи. Кадиров нарече блокчейна "съмнително нещо", но заяви, че вместо да забрани индустрията, той ще бъде строго регулиран от държавата.