Dutch Docklands – една от водещите компании света на "плаващите технологии" (или специалист в правенето на суша, там къде не е нормално да я има) – обяви амбициозния си план да построи плаващо голф игрище близо до Малдивските острови. Да, и сега има голф комплекси, които претендират, че са "в течение" с последните тенденции в строителството, но точно това ще е буквално потопено в Индийския океан.
Идеята е проста – нужни са само няколко изкуствени острова с дупки, като е важно дупките да не са много големи, за да не потънат островите. Отделните части ще бъдат свързани с подводни тунели. Голфърите ще се наслаждават на чудесни морски пейзажи, докато се придвижват от дупка до дупка и се чудят с кой стик да изкарат топката от проклетия пясък.
Самата сграда на клуба пък не може да е другаде, освен да дъното на океана. До нея ще се стига със специален асансьор. Идва логичният въпрос – колко ще струва това чудо? Струва точно половин милиард долара или иначе казано петстотин милиона или... добре де, схванахте идеята.
Плаващата голф Мека трябва да е готова до 2013 година. Игрището ще бъде ръководено от индустриалния лидер "Troon Golf" - най-голямото "добрутро", що се отнася до иновативни игрища и тяхното управление. Все още безименният проект, който вече е одобрен от правителството на Малдивите (има си хас), включва още 200 вили и около 45 частни острова.
Що се отнася до историята на скъпите голф игрища – всичко започва през далечната 1990г, когато изключително успешният предприемач Стив Уин строи съоръжението в "Shadow Creek" ( САЩ, Невада, Лас Вегас). Да се каже просто, че тогава инвеститорите са развързали кесиите, е изключително слабо. Уин не се интересувал от цената изобщо и дал на главния си архитект Том Фацио две неща – празни палатки в пустинята и празен чек, които сам да си попълни накрая.
Строителната работа била наистина сериозна, 320-те акра, върху които е разположено игрището, променили надморската си височина от един на 64 метра. Пресадени били почти 21 000 напълно развити дървета – повечето от които борове и канадски тополи (забележете, че става дума за развити дървета, а не за някакви си фиданки и то в пустинята). Въпреки че официални данни по въпроса не съществуват, се предполага, че за строежа на игрището са били нужни 40 милиона долара, а сегашната му цена е около 70. Това, откъдето и да го гледаме, си е една седма от цената на проекта в Малдивите.
В наши дни с титлата "най-скъпо голф игрище" се кичи съоръжението в Ню Джърси (САЩ). Цифрата е около 250 милиона долара, по оценка на местния голф клуб - "Liberty National". Собственик на проекта е основателят на "Reebok" Пол Файърман. Неприлично скъпото игрище е известно с гранитните си мостове за разходка и членската си такса от 500 000 долара.
В негово съседство се намира "Bayonne Golf Club", там слуховете за членство се движат около плюс 150 милиона. Точната сума не е известна, защото при частните игрища цената не се обявява публично... точно така, правилно сте разбрали - "Bayonne Golf Club" е частно.
Така или иначе, ако проектът на Dutch Docklands се осъществи и плаващото голф игрище стане факт, на титлата "най-скъпо" ще ѝ се наложи да се научи да плува, защото ще има нов, надводен притежател.
Източник: Funnymos