Една от причините много хора с добро образование да мразят работата си е, че когато са били млади, са избрали консервативна професия с йерархична структура и оттогава нищо не се променило. Когато сме млади (например на 20 години) и изберем професия:
1. Нямаме никаква идея какво искаме да правим с живота си.
2. Имаме много стеснена представа за това какви кариерни възможности има пред нас.
3. Смятаме, че най-важното е да изкарваме много пари, за да можем да плащаме за всичко, което ни се наложи.
4. Разчитаме на сигурната работа с предварително ясни постижения - точно като в училище.
Така. След като минат 7-10 години, започваме да се чувстваме като в клетка. Не знаем какво да правим, какво да променим. Финансово все пак се справяме и смятаме, че, ако сменим професията, рискът е прекалено голям. И така работим едно и също нещо през целия си живот.
Такъв е сценарият с адвокати, учители, банкери и т.н.
Начинът, по който възприемаме работата, сериозно се е променил през годините. Напоследък се наблюдава масово желание на хората да изпитват удоволствие от онова, което вършат, дори да се чувстват щастливи. Социалните мрежи обаче тотално скапват всичко - само погледнете във Facebook. 90% от хората изпитват истинско удоволствие от работата си или по-точно - представят нещата в тази светлина. И, ако вие не сте щастливи на работното си място, започвате да се чувствате още по-зле. А съвременното схващане е, че когато човек не харесва това, което прави, то той може да се счита за провален.
Може да мразите работата си, защото по някаква причина ви се е наложило да я работите, а не сте си я избрали сами.
За да не се чувствате единствените работещи хора, които не понасят това, което правят, запомнете, че много хора мразят начина, по който изкарват парите си. А и като цяло работата не е създадена, за да носи удоволствие, а за да носи пари (разбира се, това е съзнателно опростяване).
Ако всяка работа беше забавна, никой нямаше да ви плаща за нея. Малко са хората, които ще ви плащат, за да правите музика, но много лесно ще намерите някой, който да ви плаща, за да въвеждате данни в таблици. Защо? Защото музиката е забавна и вдъхновяваща и без значение дали имате парична мотивация, или не, ако искате да сте музикант, актьор или баскетболист, вие ще се стремите да постигнете мечтата си. Нужно е обаче парично поощрение, за да въвеждаш данни по 8 часа на ден, да пазиш обект или да сканираш стоки.
Затова не се измъчвайте, а намерете щастието около вас. Рядко ще имате късмета да го откриете в работата си.
Източник: Forbes
Ако този материал ви е направил по-малко нещастни, присъединете се към Div.bg във Facebook, за да четете още любопитни статии и да гледате забавни клипчета.