![BlackBerry 10Z: Жертва на спасение? BlackBerry 10Z: Жертва на спасение?](http://div.bg/pictures/790518_595_.jpg)
Преди няколко дни компанията Research In Motion (RIM) проведе грандиозно събитие в опит да се върне на една от водещите позиции на пазара на иновативни технологични продукти. За да се пребори с това предизвикателство, RIM направи две съществени крачки в развитието си - първо обедини всички дейности на компанията под бранда BlackBerry, с която ще е известна оттук нататък, и второ представи на света две нови устройства с тази марка - BlackBerry Z10 и Q10. Последните са отговорът на канадската компания на високите изисквания на пазара на "умни" мобилни технологии в света в момента.
Q10 е реверанс към традициите на BlackBerry в създаването на мощни устройства с хардуерна клавиатура, насочени към динамичния бизнес потребител. Като характеристики смартфонът не е нищо забележително, но със сигурност ще привлече вниманието на онези, които не са готови да се разделят с удобството на истинската клавиатура за сметка на виртуалната, която използват всички смартфони със сензорни дисплеи, в това число и BlackBerry Z10.
Именно моделът Z10 е предмет на този анализ, тъй като точно на него BlackBerry залага най-големите си надежди за първа крачка навън от блатото, в което компанията успя да затъне през последните няколко години. Наистина задачата, възложена на Z10, е повече от тежка особено при наличието на такава ожесточена конкуренция, каквато представлява целият набор от Android устройства и iPhone на Apple. В тази битка BlackBerry влиза като аутсайдер.
С какво разполага Z10 в кошницата си обаче, за да изненада врага? Съдейки по хардуерните характеристики, с не много. Новият смартфон на BlackBerry е снабден с красив 4.2-инчов дисплей с гъстота на пикселите от 355 пиксела на инч при разделителна способност от 1280х768 пиксела. Това е един наистина изключителен дисплей, който най-малкото е на нивото на най-добрите устройства на пазара в момента. Под капачето е поставен двуядрен процесор с тактова честота от 1.5 гигахерца, телефонът разполага и с 2GB оперативна памет, както и с 16 GB вътрешна. Последната може да се увеличи до 48 GB посредством microSD карта. Камерата на Z10 е 8-мегапикселова с LED светкавица, автофокус, засичане на лица, стабилизиране на изображението и прочее. За да е съвсем в крак с конкурентите, BlackBerry Z10 е 4G устройство и позволява LTE свързаност. Накратко - един много добър смартфон, но... BlackBerry Z10 наистина е впечатляващ продукт, който обаче с нищо не изпреварва най-доброто, което вече се продава на пазара, по-скоро изравнява резултата. С други думи тук не виждаме революционно устройство, което от раз да издърпа компанията от калта, а подобно на iPad Mini - устройство, което прави догонващата крачка спрямо всички други.
Големите разлики между Z10 и конкуренцията идват от софтуера. С новия си смартфон канадците представиха и новата си операционна система - BlackBerry 10, която би трябвало да представлява така нужното преимущество над останалите продукти на пазара. Това обаче е постигнато със съмнителен успех. Според множество тестове, отразени от редица чуждестранни издания, голяма част от основните елементи като Hub например все още не могат да се използват с пълната лекота, с която използвате вашия iPhone или Android смартфон. Проблеми се срещат и с вградените приложения като Maps или Карти например, което е много под нивото на водача в този сегмент Google Maps и изостава дори от новосъздадените Apple Maps. Най-сериозният недостатък идва обаче от липсата на допълнителни приложения, които да превърнат Z10 в един напълно функционален смартфон. Наборът, с който BlackBerry стартира, е наистина впечатляващ като бройка - 70 000 приложения за BB10, но съдейки по първите впечатления на много експерти в областта като TechCrunch, Engadget, Mashable и The Verge, дефицитът е в наистина качествените приложения, от които се намират не повече от 1000.
Разбира се, могат да се открият и добри попадения в BlackBerry 10, дори много добри. Пример за това е приложението Story Maker, което позволява компактна и лесна видеообработка. Успех може да бъде предсказан и за новата виртуална клавиатура, която BlackBerry използва. Въпросната работи с подобна на SWYPE технология за по-бързо и лесно писане. Разбира се, клавиатурата все още не е съвършена, но може да се определи като добър ход от страна на компанията производител. На последно място можем да отличим и красивия дизайн на устройството, което до голяма степен наподобява новия iPhone 5, но се отличава с релефен гръб и факта, че преобладават материалните елементи, които правят устройствто здраво и приятно на допир.
В крайна сметка Z10 не е революционно устройство, не предлага на потребителя и нещо съвсем ново и уникално, без което въпросният потребител да не може. Реално в момента на пазара има много по-добри смартфони от този на BlackBerry. Z10 е компактен, изглежда добре и със сигурност ще ви свърши работа, особено за да управлявате бизнес кореспонденцията и контактите си, но оттам насетне с този смартфон в джоба си ще се движите крачка назад спрямо всички останали подобни устройства. Ако сте фенове на RIM и държите на външния вид на смартфона, който използвате, то Z10 може и да е подходящо решение за вас. Ако това обаче не са водещи фактори, то вероятно е по-добре да се въздържите от осъществяването на тази покупка. В BlackBerry има идея, Z10 е крачка, но въпросът дали е крачка в правилната посока ще ни мъчи още дълго време.