Журналист да си, братко, е чест!

01.11.2011, 10:30

   
 
Журналист да си, братко, е чест!

Днес професионалния си празник празнуват българските журналисти. Именно онези, които от известно време имат една от най-низвергнатите професии в България. Защо е така – ще се опитам да поразсъждавам по-надолу. Уточнявам, че журналисти са не само тези, които пишат, но и онези, които снимат.

Журналистът би трябвало да е човек, който обективно представя, разследва и анализира дадени проблеми, независимо в каква посока са те. Изкуство, политика, спорт, икономика, социални проблеми – няма значение в каква сфера работи журналистът. Негово морално право е да бъде обективен и да не се поддава на влияние. Усещате ли обаче как говоря условно? Така е защото у нас се случиха прекалено много "инциденти", които опорочиха професията и я превърнаха в нещо, за което днес се пее "Журналисти-терористи, ей, ей!".

Работещите в медиите, с изключения, разбира се, са влезли в калъпи и криейки се зад високопарни слова, работят за всичко друго, но не и за собственото си морално удовлетворение.

От няколко месеца насам, откакто текат всички кампании, законни или не, около изборите, приключили преди два дни, в главата ми изплуваше и после потъваше все един и същ въпрос: Защо медиите трябва да са или про, или анти управляващите, независимо кой е на власт? Къде е обективната позиция, която говори честно, посочва всички негативи, но и позитиви? Сигурно я има, но инерцията, набрана от останалите, просто захлупва средата и всичко се разделя на крайности.

Най-пресният пример е от пресконференциите на Избори 2011 г. Станахме свидетели на откровени махания с опашка от едни и още по-очевидна агресия от други журналисти. Вероятно всеки търси атрактивност и желае да постави възможно най-неудобния въпрос, но това ли е целта на журналистиката? Защо провокацията задължително трябва да бъде негативна?

Спортните журналисти също не са изключение. Адски забавно е да се наблюдава явлението "сини" и "червени" очила и то понякога от цели медии. За едно и също събитие се изписват коренно различни текстове – единият положителен, а другият – отрицателен. Но нито един обективен. А читателят се ориентира според фенската си принадлежност и чете това, което иска да чете и това, което му гали душицата. Ужасно, но факт.

Съществуват и медии, които са опозиционни на едно управление и открито подкрепят онези, които се готвят да вземат властта. А когато властта премине в техните ръце, въпросните медии моментално се обръщат и отново стават опозиционни. Журналистите започват да пишат отново обосновани анализи, но с обратен знак. И с все същото име отдолу. Това, ако не е раздвоение, не знам какво е. Разбира се, всички имаме семейства, които трябва да храним и не можем просто ей така да си хванем шапките и да си отидем, когато някой се опита да се намеси в нашите думи, но не може постоянно човек да плюе върху собственото си име.

Още едно явление от време на време разтриса българската медийна общност. Току се появи някое по-смело име и започне да назовава проблемите с грозни, но истински думи. Прави го редовно, прави го убедително и всъщност съвсем честно. Моментално този човек бива нападнат, защото е груб, защото пише това, което смята за правилно и защото не се е залепил за толерантния изказ, който може да се използва за всяка ситуация.

В уикипедия пише: "В днешното общество журналистът е придобил особено място в съзнанието на хората. От него се очакват професионализъм в предаването на събития, безусловно придържане към истината и журналистическата етика." Честит празник на всички, които пишат с главата и сърцето си, а не с портмонето си. Честит празник на онези, които защитават своите принципи, а не нечии други. Честито на всеки, който не се срамува да се подпише под текста си. Честит празник, колеги!

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ