Знаете ли кой е четвъртият най-голям частен университет в САЩ?
И да не знаете, ние ще ви кажем – това е BYU или Brigham Young University в Прово, Юта. На всичкото отгоре е и най-големият религиозен университет в голямата държава. Парадоксът е пълен – в страната на неограничените възможности на студентите в BYU им е забранено да консумират алкохол и опиати, трябва да се въздържат от секс преди брака и да спазват още хиляди закони, написани от управата Мормонската църква.
Какво друго им остава на клетите студенти тогава, освен да правят проучвания като побъркани и да напрягат мозъка си да измислят всевъзможни изобретения?
По стъпките на бившите възпитаници на университета, като изобретателя на електронната телевизия Фило Фансуорт и бащата на стереофоничния звук Харви Флетчър, 130 студента от BYU започнаха да разработват проект за електрически автомобил, който да се движи с изключителна скорост. След точно седем години усилието на 130 инженерни умове беше възнаградено с модернистичното постижение Electric Blue Streamliner*. Това превозно средство счупи всички рекорди за скорост, които електрически автомобили под 500 килограма са поставяли до сега.
След експеримента, който направиха групата учени в пресъхналото солено езеро Бонвил (Юта), Electric Blue доказа, че може да се движи на електричество със средна скорост от 250 км/ч. Максимумът, който това чудо достигна при тестдрайва, са впечатляващите 281 км/ч. И всичко това изстреляно от багажник пълен с литиево-желязо фосфатни батерии. За постигането на високата скорост съдейства и леката каросерия, която инженерите ръчно изработили изцяло и само от карбон.
Добра работа са свършили момчетата, нали? Сега можете да видите и как поставиха самия рекорд:
*Streamliner или побългарено стриймлайнер, е превозно средство, чиято форма е оптимизирана с идеята да се постигне по-малко въздушно съпротивление. Терминът се прилага за високоскоростните влакове и преди се е използвал и за определение на автомобили с характерна аеродинамична форма. Сега почти не се използва в автомобилния свят поради модернистичните, обтекаеми линии на съвременните автомобили.
Във високоскоростните състезания по земя се използва за определяне на дълги, източени превозни средства със закрити колела, какъвто е случаят с Electric Blue.