Промяната в климата е неудобна тема, която често се забравя и пренебрегва. Дори когато някои ѝ обърне внимание, рядко се стига до конкретни действия. Както гласи поговорката "всяко чудо за три дни", но чудото на глобалното затопляне продължава вече 30 години и не изглежда дори да забавя темпа си. В това отношение 2016-та е забележителна година запади рекордните си температури.
Минала седмица Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) обяви, че Юли е бил най-топлият месец отчетен на нашата планета от 1880 г. насам, когато са започнали да се правят такива изследвания. Със същото становище излезе и НАСА.
"Климатологично юли е най-топлият месец през всяка година. - казва Ахира Санчез-Луго от NOAA. - Това е защото северното полукълбо има повече земна маса и по-малко океани, отколкото южното, а земята се нагрява по-бързо от водата."
Но въпреки че Юли е бил най-топлият в историята, температурните рекорди падат като домино месец след месец и година след година. Всеки месец през 2016-та е счупил предишния си рекорд (Юни, Май, Април, Март, Февруари, Януари).
Според NOAA миналият месец е бил петнайстият пореден (15!) с рекордни температури (според NASA е бил десети подред). По всичко личи, че тази година ще е най-топлата в историята и ако това се случи, то също ще е нов рекорд, защото предишните две години също са били най-топли.
Очакванията са следващата година явлението Ел Ниньо да е по-силно и това да попречи на нов рекорд. Но неприятната истината е, че покачването в температурите вече изглежда по-малко като изключение и повече като правило.