Преди 210 години виенският месар Йоган Ланер предложил на своите клиенти нов продукт от варено месо. Това бил и първият кренвирш, който бил създаден. Днес колко са полезни всички наденички и кренвирши може да се спори, но ето няколко много интересни факта, които успяхме да намерим за тях.
1. Макар за официална дата за рождения ден на кренвирша да се приема 13 ноември 1905 година, подобни продукти е имало на територията на древен Ирак преди около 5000 години.
2. Saucisse произлиза от от латинското salscius, което означава "осоляване".
3. През 1985 година немският учен Рудолф Вирхов и канцлерът Ото фон Бисмарк излизат на дуел. Тъй като и двамата не били много добре с оръжията, Бисмарк предложил алтернатива - кренвирши. На бойното поле е трябвало да се избира между две наденички, като в едната има отрова.
4. Световният рекорд за най много погълнати наденици принадлежи на новозеландеца Стефан Паладин. За една минута той е излял 8 кренвирша по 10 см. и диаметър 2 см.
5. По време на Втората световна война в Англия казвали на кренвиршите "бомбички". Причината била, че по време на варенето те често се взривявали, поради многото течност в тях.
6. 50% от състава на всички наденички са остатъчни материали - кръв, глава и всякаква карантия.
7. Най-известният цитат за наденицата принадлежи на Гидфри Сакс: "Наденицата е като закона. По добре да знаеш по-малко за начина на приготовление".
8. През 1936 година в СССР започва да се предлага "Докторска наденица". Тя има за цел да лекува хората, които са се разболели по вереме на Гражданската война.
9. Първият хот–дог е направен с 2 филийки хляб. После някой решил да го оправи, защото било неудобно за ядене.
10. Бърза рецепта:
Гювечета с домашна наденица
- 1 бр. домашна наденица
- 2 плочки сирене
- 1 бр. домат
- 1 бр. чушка
- 40-60 г масло
- около 60 г кашкавал
- 2-4 бр. яйца
- вода
На дъното на две гювечета слагаме по 20-30 г. масло. Нарязваме наденицата на парченца и покриваме дъното на гювечето, върху тях поставяме плочка сирене, отново покриваме с парченца наденица и отгоре нареждаме чушка, след това и доматите, нарязани на кръгчета. Чукваме яйце (едно или две, по желание), наливаме вода до половината на глинения съд, поставяме капаците и слагаме в студена фурна. Печем на 200 градуса докато се забули яйцето. Когато това се случи, махаме капаците и нареждаме парченца кашкавал, връщаме във фурната докато кашкавалът се зачерви.