5 машини, които симулират природни бедствия 5

14.01.2015, 10:17

Бъдещето на хората ще бъде по-сигурно

   
 
5 машини, които симулират природни бедствия

В САЩ определено се притесняват за последствията от природните стихии. Опитвайки се да предвиждат евентуалните бедствия, някои американски университети са построили симулатори за справяне с всеки порив на природата. Постигнатите резултати са впечатляващи, като екипи от учени се борят със земетресения, торнадo или вълни цунами. Ползвайки тези данни и знания в реалността, животът на хората може да бъде опазен и материалните щети намалени в пъти.

1. Трептящата маса в Университета в Сан Диего

 

 

Ако още от дете ви е харесвало да си играете с конструктoри и да строите сгради, значи това място е точно за вас. Университетът в Сан Диего, Калифорния може да ви предложи повече от подходяща работа. Едно от големите постижения на учебното заведение е отделът, в който различни строителни конструкции се изпробват до каква степен могат да издържат на земетресение. Първо построяват сграда, сглобена от различни материали и с различни размери и след това я поставят в машината, която започва на различни етапи да имитира земетресение.

Сложната машина струва на създателите ѝ 5.9 милиона долара. Тя вибрира при 6 метра в секунда и със сила на земното ускорение от 4.2 g. Използвана е за тестове на вятърни турбини, зидария, дървени конструкции, бетонни сгради, както и неструктурни строителни елементи като стълбища, асансьори и дори болнично оборудване.

2. Симулатор за торнадо

 

 

Тази първа по рода си машина е изработена през 2004 г. Състои се от две части - огромен цилиндър, провесен от петтонен кран и стенд, който може да се повдига и спуска. За да бъдат максимално реалистични опитите, учените създават макети на градове и след това стартират устройството върху тях. Скоростта на вятъра, която прилагат, обикновено е 55 метра в час. След това остава само да наблюдават разршуителните способности на своето отроче.

3. и 4. Басейнът и улеят за вълни в университета в Орегон

 

 

Изследователският център на университета на Орегон разполага с две машини, които симулират цунамита. 48-метров на дължина, 26.5-метров на ширина и 2-метров на дълбочина "Създател на вълни цунами" е оборудван с електрически двигатели и ползва бутала, с които изтласква 29 плоскости, имитиращи успешно вълната, която залива макет на град.

 

 

"Улеят за вълни" е втората машина, с която разполага университетът. Той е най-големият в Северна Америка. Дълъг е почти 99 метра, широк 3.6 метра и е дълбок 4.5 метра, като може да създаде вълни високи около метър и половина. И в двете структури учените изследват последиците от различните вълни, които могат да се наблюдават в природата. Според последните проучвания крайбрежните гори защитават много по-добре градовете от такива природни стихии.

5. Ураганният симулатор в международния университет във Флорида

 

 

Тази масивна конструкция, струваща 8 милиона долара, се състои от 12 големи вентилатора, всеки по 2 метра в диаметър, с мощност 700 к.с., които могат да генерират ураганен вятър до 157 метра в час. На максимална скорост симулираните ветрове влизат в пета категория на ураганите.

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ